Tak wynika z nowego wyjaśnienia pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Jest ono całkiem inne niż dotychczasowa jego interpretacja przepisów. Zasadniczo, zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia z 23 grudnia 2014 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 1988) pracodawca ma czas na złożenie wniosku Wn-D i informacji INF-D-P do 25 dnia miesiąca następującego po tym, którego wsparcie ma dotyczyć. Są jednak sytuacje, gdy pracownik przez pewien okres nie ma aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W trakcie oczekiwania na jego wydanie – co może trwać nawet kilka miesięcy – pracodawca nie może więc starać się o dofinansowanie do jego pensji, bo jest traktowany zdrowa osoba. Natomiast gdy zatrudniony dostarczy mu nowy dokument, pracodawca może wstecznie zaliczyć go do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i złożyć korektę wniosku poprzez przesłanie do PFRON informacji INF-D-P. To zaś pozwala mu uzyskać za takiego zatrudnionego dopłaty za okres wsteczny. Do tej pory można było z tego skorzystać, bo pozwalała na to instytucja przywrócenia terminu. Termin na złożenie wniosku podlega przywróceniu na zasadach analogicznych jak w KPA, czyli na prośbę pracodawcy, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Dodatkowo stosuje się 7-dniowy termin do złożenia prośby o przywrócenie terminu wynikający z art. 25 § 2 KPA.
Zobacz także: Od października niepełnosprawny przedsiębiorca nie utraci refundacji z PFRON
Pełnomocnik rządu zinterpretował przepisy w odwrotny niż dotychczas sposób i teraz twierdzi, że nie trzeba składać wniosku o przywrócenie terminu. Tłumaczy, że żądanie strony wyraża się we wniosku, zaś informacje składane są wraz z wnioskiem. A skoro tak, to dopuszczalne jest uznanie, że konieczność przywrócenia terminu dotyczy wyłącznie złożenia zwykłego wniosku. Nie ma zatem konieczności przywracania terminu do: złożenia wniosku korygującego, informacji korygującej, dołączenia zwykłej informacji do wniosku korygującego.
Dowiedz się więcej z książki | |
Wpłaty na państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
|
Ma to znaczenie np. w odniesieniu do dokonywania korekt in plus w przypadku wstecznego zaliczania pracowników do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ust. 2 lub 3 ustawy. Jeżeli pracodawca złożył zwykły wniosek, lecz nie załączył informacji dotyczącej dofinansowania do wynagrodzenia określonego pracownika, to korekta wniosku i dołączenie wspomnianej informacji nie wymaga wnioskowania o przywrócenie terminu.
Natomiast jeżeli pracodawca nie złożył zwykłego wniosku, to żądanie zwiększenia dofinansowania wymaga jego złożenia. Dlatego w ciągu 7 dni od dnia otrzymania kopii orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność pracownika, a więc od ustania przeszkody uniemożliwiającej terminowe złożenie dokumentu, pracodawca powinien zwrócić się do PFRON z prośbą o przywrócenie terminu do złożenia wniosku (art. 58 § 2 KPA).
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych