Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało w czwartek, że w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy do Polski przybywają kolejni poszukujący bezpiecznego schronienia obywatele tego kraju. Wielu z nich planuje zostać w Polsce na dłużej – i pracować. W związku z tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię 22 245 61 05 dotyczącą sposobów składania ofert pracy do urzędów pracy i zatrudniania obywateli Ukrainy. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 -15:00.
Czytaj również: Praca dla Ukraińców - jest nowa zakładka na wortalu publicznych służb zatrudnienia>>
Infolinia krok po kroku
Po wybraniu numeru 22 245 61 05:
- Wybierz 1 jeżeli chcesz uzyskać informacje dotyczące zgłaszania ofert pracy do urzędów pracy.
- Wybierz 2 jeżeli chcesz uzyskać informacje dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy.
– Dyżurni eksperci będą odpowiadać na wszelkie pojawiające się pytania i wątpliwości w tym zakresie. Pytania będzie można kierować również drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl – mówi cytowana w komunikacie prasowym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Sprawdź również książkę: Katalog cen jednostkowych robót i obiektów INWESTYCYJNYCH - I kwartał 2022 r. >>
Jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela?
Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy poprzez formularz online na stronie praca.gov.pl, na email urzędu pracy lub osobiście w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów tutaj).
Pamiętaj, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy – przypomina MRiPS.
Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie – oprócz infolinii MRiPS – pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524.
W celu zgłoszenia oferty pracy przygotuj następujące informacje:
- nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej,
- nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z uwzględnieniem liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
- ogólny zakres obowiązków,
- miejsce wykonywania pracy,
- rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
- wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto,
- datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej,
- jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości.
Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy poproś urząd pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński. Możesz też sam przesłać tłumaczenie oferty na język ukraiński co przyspieszy jej realizację. Twoja oferta zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy (w tym w języku ukraińskim).
Pomagam Ukrainie
Gotowość do zatrudnienia obywateli Ukrainy można zgłosić również za pośrednictwem strony https://pomagamukrainie.gov.pl/.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.