Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek informację sygnalną – „Pracujący w gospodarce narodowej w lutym 2023 r. Stan na koniec miesiąca”. Z informacji wynika, że najliczniejszą grupę pracujących stanowiły osoby w wieku 35-44 lata, następnie osoby w przedziale wiekowym 45-54 i 25-34. Najmniej liczną grupę pracujących stanowiły osoby mające 65 lat i więcej. Nieco więcej od nich było pracowników w wieku 24 lata i mniej.
Czytaj również: Umowy cywilnoprawne nie są nadużywane na polskim rynku pracy
Większość pracujących to mężczyźni
Z danych GUS wynika, że pracujących w gospodarce narodowej na koniec lutego br. było 15 097,1 tys., w tym mężczyzn było 7 977,3 tys., a kobiet - 7 119,8 tys. Najwięcej pracujących miało 39 lat, i to zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Wśród kobiet drugą najliczniejszą grupą były 40-latki, a następnie kobiety mające 38 lat. Z kolei u mężczyzn drugą co do wielkości grupę stanowili 38-latkowie, a na trzecim miejscu byli mężczyźni mający 40 lat.
Czytaj w LEX: Organizacja pracy, analiza i planowanie zatrudnienia >
Najmniej licznymi grupami pracujących były natomiast wśród kobiety – osoby mające 18 lat, a wśród mężczyzn – 15 lat.
Jak twierdzi GUS, wśród ogółu pracujących w gospodarce narodowej większą część stanowili mężczyźni. W końcu lutego 2023 r. ich udział wyniósł 52,8 proc. Struktura płci pracujących była jednak zróżnicowana w zależności od ich wieku. Przewaga mężczyzn występowała zasadniczo w każdym wieku, widoczne było to przede wszystkim u progu i schyłku aktywności zawodowej. Natomiast udział kobiet wśród pracujących w gospodarce narodowej był większy w wieku od 47 do 59 lat.
Czytaj w LEX: Porady dla dojrzałego Szefa zarządzającego młodym zespołem >
Struktura płci pracujących była również zróżnicowana według ich miejsca zamieszkania. Przewaga kobiet wśród pracujących występowała głównie w największych miastach Polski i gminach je otaczających, im dalej od nich, tym ich udział był relatywnie mniejszy. Według stanu na 28 lutego 2023 r. największy udział kobiet – 56,5 proc. odnotowano w województwie małopolskim, w przygranicznej gminie wiejskiej Lipnica Wielka, a najmniejszy w gminie wiejskiej Puńsk w województwie podlaskim – 28 proc.
Czytaj w LEX: Kobiety w biznesie – badania, obserwacje i problemy >
Udział kobiet i mężczyzn w ogólnej liczbie pracujących w gospodarce narodowej był zróżnicowany również w zależności od rodzaju działalności podmiotu, w którym wykonywali pracę. Według stanu na 28 lutego 2023 r. najwięcej, bo 2 815,1 tys. pracujących w gospodarce narodowej skupionych było w Przetwórstwie przemysłowym, tj. 18,6 proc. ogółu pracujących. W tej sekcji kobiety stanowiły 34,7 proc. Najsilniej sfeminizowane były sekcje: Opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz Edukacja. Kobiety stanowiły w tych sekcjach odpowiednio 82,2 proc. i 79,6 proc. pracujących. Najbardziej zmaskulinizowane sekcje to Budownictwo oraz Górnictwo i wydobywanie, gdzie udział mężczyzn wyniósł prawie 90 proc.
Zarówno wśród pracujących mężczyzn, jak i kobiet dominowała praca najemna (11 940 tys. osób, w tym 6 016 tys. mężczyzn i 5 923,9 tys. kobiet). W końcu lutego 2023 r. status ten posiadało około 80 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej. Natomiast wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny mężczyźni stanowili około 62 proc.
Czytaj w LEX: Samozatrudnienie – ryzyka fiskalne związane z samozatrudnieniem >
Cena promocyjna: 314.1 zł
|Cena regularna: 349 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Struktura pracujących w gospodarce narodowej
Najwięcej osób pracowało w gospodarce narodowej w mikro podmiotach gospodarczych, zatrudniających pięciu pracujących i mniej. W dalszej kolejności były to firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników, od 10 do 49 pracowników, a następnie przedsiębiorstwa mające 1000 pracujących i więcej oraz przedsiębiorstwa mające od 250 do 999 osób pracujących. Najmniejszą część osób pracujących w gospodarce narodowej stanowiły osoby zatrudnione w firmach mających od sześciu do dziewięciu pracujących.
Ponadto w gospodarce narodowej pracowało 577,1 tys. cudzoziemców, 758,9 tys. emerytów i rencistów i 473,2 tys. osób z niepełnosprawnością.
Czytaj w LEX: Przewodnik po zmianach w prawie pracy 2023 >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.