Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem, przyznawanym osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom, za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej albo rodziny, które swymi działaniami przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju spraw należących do zakresu merytorycznej działalności Ministra Pacy i Polityki Społecznej.
Upoważniony do nadawania odznaki został Minister Pracy i Polityki Społecznej, który nadaje odznakę z własnej inicjatywy lub na wniosek: ministra lub kierownika urzędu centralnego, posła lub senatora, kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny, terenowego organu administracji rządowej lub organu samorządu terytorialnego.
Wniosek (wzór w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia) o nadanie odznaki Primus in Agendo powinien zawierać:
1) w przypadku osoby fizycznej: imię i nazwisko, nr PESEL kandydata do wyróżnienia oraz jego adres zamieszkania, opis zasług lub osiągnięć, uzasadnienie nadania odznaki oraz proponowany termin jej wręczenia;
2) w przypadku wnioskowania o uhonorowanie odznaką organizacji lub instytucji wniosek powinien zawierać: nazwę, siedzibę i adres oraz nr REGON, datę utworzenia, opis prowadzonej działalności lub osiągnięć, uzasadnienie nadania odznaki oraz proponowany termin jej wręczenia.
Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 36 mm wykonany ze srebrzonego i patynowanego metalu, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, na tle rozchodzących się od środka promieni, wyobraża zwężające się ku prawemu narożnikowi płaszczyzny, których kształt przedstawia uproszczony, przestrzenny obraz dwóch grotów strzał, z umieszczonym na ich powierzchniach wypukłym napisem „PRIMUS IN AGENDO”. Na stronie odwrotnej, na takim samym promienistym tle, widnieje zaznaczony promienisty kwadrat o dwóch przeciwległych ściętych narożnikach, mający po środku kwadrat z literami „RP”.
Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 36 mm, w kolorze szarym, ze świetlisto żółtym pionowym prążkiem szerokości 3 mm przez środek. Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Osoba lub wyróżniony podmiot otrzymuje wraz z odznaką także dyplom stwierdzający jej nadanie. Wzór dyplomu jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Odznakę wraz z dyplomem wręcza Minister Pracy lub osoba przez niego upoważniona. Odznaka może być nadana temu samemu podmiotowi tylko raz.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach.
Dotychczas brak było możliwości, by w godny sposób uhonorować wyróżniające się postawy i działania z obszaru praca, zabezpieczenie społeczne i rodzina. Przypomnijmy, że znacznie wcześniej podobne odznaki honorowe ustanowiły takie resorty jak: Ministerstwo Gospodarki – „Za zasługi dla rozwoju gospodarki RP”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych – „Bene Merito”, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.