Magistrat prowadzi program "Wypracuj przyszłość" drugi rok z rzędu. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Pomysł polegał na stworzeniu platformy internetowej www.wypracujprzyszlosc.pl, na której pracodawcy zamieszczają oferty staży.
Uczniowie lub absolwenci wybierają spośród propozycji zamieszczonych na platformie te najbardziej ich interesujące oraz odpowiadające ich wykształceniu i wysyłają zgłoszenie - aplikację do udziału w stażu. Gdy pracodawca znajdzie wśród kandydatów osobę, która spełnia jego oczekiwania, zamieszcza na platformie informację o zakończeniu naboru i podaje nazwisko zwycięzcy.
Autorzy programu "Wypracuj przyszłość" narzucili pracodawcom warunki mówiące, iż staż musi trwać przynajmniej miesiąc, a wynagrodzenie brutto dla stażysty musi wynieść minimum 1,3 tys. zł brutto (w ubiegłorocznej edycji była to suma 1,1 tys. zł).
[-DOKUMENT_HTML-]
Stażystami mogą zostać absolwenci a także uczniowie ostatnich klas techników (pod warunkiem, że są pełnoletni). W przedsięwzięciu mogą też brać udział studenci i absolwenci uczelni wyższych, którzy pobierali lub pobierają naukę w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym na studiach licencjackich, magisterskich, magistersko-inżynierskich oraz inżynierskich w Polsce lub za granicą.
Za absolwentów uznawane są osoby, które ukończyły naukę w technikum w ciągu ostatnich czterech lat a także osoby, które ukończyły studia co najwyżej 2 lata przed aplikacją do programu.
Z kolei fundatorami staży mogą być firmy, ale też np. placówki kulturalne czy organizacje pozarządowe. Mogą one zgłaszać swoje oferty do 14 lipca b.r. Z kolei kandydaci na staż mogą zgłaszać swoje aplikacje do 28 lipca b.r.
Aktualnie na platformie znajduje się 55 ofert staży w bardzo różnych firmach i zawodach. Choćby miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje poszukuje uczniów lub absolwentów technikum, którzy kształcili się na kierunku technik mechatronik, a lokalny producent mięsa i wędlin potrzebuje informatyka, absolwenta biotechnologii, technika chłodnictwa. Z kolei firma budowlana szuka technika produkcji, specjalisty ds. planowania produkcji i doradcy serwisowego, a Port Gdańsk liczy na stażystów m.in. w działach dokumentacji technicznej, utrzymania sieci czy biurze głównego dyspozytora portu.
Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia, celem projektu „Wypracuj Przyszłość" jest „umożliwienie uczestnikom zdobycia doświadczenia zawodowego, ułatwiającego im znalezienie pierwszej pracy i pozostanie na lokalnym rynku pracy, a także wsparcie firm poszukujących stażystów, a często również nowych pracowników".
Jak poinformował Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu, w pierwszej - ubiegłorocznej - edycji projektu udział wzięło 37 firm i różnego typu instytucji, które oferowały 108 miejsc dla stażystów. W systemie zarejestrowało się 205 chętnych uczniów i absolwentów. W 24 przypadkach zgłoszenia chętnych odpowiadały zapotrzebowaniu pracodawców i staże zostały zrealizowane. (PAP)