Interpelację w tej sprawie złożył poseł Wojciech Król. Wskazał, że do jego biura zgłaszają się seniorki urodzone przed 1949 r., które podnoszą, że czują się dyskryminowane ze względu na to, że nie objęła ich reforma systemu emerytalnego, przeprowadzona w 1999 r. Wprowadziła ona nowe zasady obliczania i przyznawania emerytur. Dzięki niej osoby urodzone po 1948 r. mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast ci, którzy urodzili się wcześniej, musieli spełnić dodatkowe warunki – a więc nie tylko przekroczyć odpowiedni wiek, ale też posiadać wymagane okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

Czytaj też: Związkowcy chcą skarżyć do TK wyższy wiek emerytalny mężczyzn 

Dr Lasocki: Polski system emerytalny wymaga ujednolicenia

Resort: Reformę wprowadzono z poszanowaniem praw nabytych

Jak zaznacza w odpowiedzi ministerstwo, reforma emerytalna miała przede wszystkim zapewnić stabilność finansową systemu i zagwarantować jego wypłacalność. Została wprowadzona też z poszanowaniem praw nabytych przez osoby, które w momencie reformy miały już co najmniej 50 lat. Z tego powodu wprowadzono rozróżnienie i podział na osoby urodzone przed i po 1949 r.

- Wysokość podstawy obliczenia emerytury według nowych zasad jest zatem wypadkową składek wpłacanych w całym okresie pracy podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a nie w jej wybranym, najkorzystniejszym dla ubezpieczonego okresie 10 lub 20 lat, jak to ma miejsce przy obliczaniu emerytury według tzw. starych zasad – wyjaśnia ministerstwo.

Czytaj w LEX: Nabywanie prawa do emerytury a obowiązki płatników składek >

 

Urodzeni przed 1949 r. też mogą skorzystać z nowych zasad

W odpowiedzi zaznaczono też, że są wyjątki, dzięki którym osoby teoretycznie nieobjęte zasadami reformy z 1999 r. nadal będą mogły z niej skorzystać – i mieć emeryturę obliczoną według korzystniejszych zasad.

- Z takiego prawa może skorzystać osoba, która po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowała ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wniosek o emeryturę zgłosiła po 31 grudnia 2008 r. – wyjaśnia resort.

Czytaj w LEX: Ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty >

W odpowiedzi powołano się również na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. SK 15/06), który zapadł w grudniu 2006 r. TK doszedł wówczas do wniosku, że choć różnicowanie sytuacji emerytów może budzić pewne wątpliwości, związane z przestrzeganiem konstytucyjnej zasady równości, to jednak rozwiązanie tego problemu należy pozostawić ustawodawcy. Sędziowie nie dopatrzyli się wówczas dyskryminacji w rozpatrywanej sprawie.

- Z uwagi na powyższe oraz uwzględniając fakt, że osoby urodzone przed 1949 r. już dawno osiągnęły wiek emerytalny i w większości skorzystały już z prawa do emerytury, nie ma uzasadnienia do rozważania objęcia tych osób zasadami ustalania wysokości emerytur, którym podlegają ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r. – wskazało ministerstwo.

Sprawdź w LEX: Jakie limity obowiązują emeryta, który otworzył JDG, aby nie stracił prawa do emerytury lub nie była ograniczona jej wysokość? >

 

Cena promocyjna: 39.21 zł

|

Cena regularna: 49 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 44.1 zł