Dzisiaj Sejm rozpatrzy projekt dotyczący uelastycznienia czasu pracy
\

Dzisiaj odbędzie się I czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Główne założenia projektu to wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy oraz możliwość rozpoczynania pracy w różnych godzinach.

Zgodnie z rządowym projektem (druk 1105) wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy możliwe będzie w każdym systemie czasu pracy. Musi być to jednak uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji pracy. Muszą być ponadto zachowane ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Harmonogram czasu pracy będzie mógł być sporządzany na okresy krótsze niż okres rozliczeniowy, obejmujące jednak co najmniej 2 miesiące. Pracodawca będzie musiał ponadto przekazać ten harmonogram pracownikowi co najmniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w okresie, którego harmonogram dotyczy.

Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie miałby prawa do wynagrodzenia za pracę, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dotyczy to odpowiednio pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Drugim rozwiązaniem przewidzianym przez projekt jest możliwość rozpoczynania pracy w różnych godzinach. Rozkład czasu pracy będzie mógł przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy lub przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Nie będzie to stanowiło powstawania godzin nadliczbowych w przypadku ponownego wykonywanie pracy w tej samej dobie.

Ważnym zastrzeżeniem jest jednak to, iż rozpoczynanie pracy w różnych godzinach nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego oraz tygodniowego.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Sejm zajmie się dzisiaj również poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (projekt zgłoszony przez grupę posłów PO, druk 1116), który oprócz wydłużenia okresu rozliczeniowego przewiduje również wprowadzenie zmian w zakresie: definicji doby pracowniczej, trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy, wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy, obniżenia stawek za pracę w godzinach nadliczbowych i rekompensowania pracy w dzień wolny.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 6 marca 2013 r.

Data publikacji: 6 marca 2013 r.