Posłowie ponownie zajmą się zmianami, dzięki którym rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. będą mogli skorzystać z rocznego płatnego urlopu. W drugim czytaniu Izba rozpatrzy regulujący tę kwestię projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, który powstał na etapie komisyjnym po wspólnym rozpatrzeniu projektu rządowego oraz trzech propozycji poselskich.
Projekt przewiduje, że od 17 czerwca 2013 r. płatny urlop po urodzeniu dziecka zostanie wydłużony z 6 miesięcy do roku (52 tygodnie). Będzie on obejmował 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego (obecnie dodatkowy urlop wynosi do 4 tygodni). W ramach rocznego urlopu będzie też przysługiwał nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski – bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Z płatnego rocznego urlopu będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Proponowane zmiany w przepisach dotyczą także m.in. wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów. Rodzic, który zdecyduje się tylko na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 proc. pensji. Jeśli przedłuży urlop o kolejne pół roku, jego pensja wyniesie w drugiej połowie roku 60 proc. Rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu otrzyma 80 proc. wynagrodzenia. Nowe przepisy umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka oraz godzenie ról zawodowych i rodzinnych. Przewidziano np. możliwość podzielenia tych urlopów między matkę i ojca.
Pierwsze czytanie łącznie rozpatrywanych projektów, wniesionych przez rząd, Klub Parlamentarny Solidarna Polska, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość oraz Klub Poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej, odbyło się 14 maja 2013 r. Tego dnia pracowała nad nimi także Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, która przyjęła jako wiodący projekt rządowy i wprowadziła do niego poprawki. Komisja zaproponowała m.in. nałożenie na ministra pracy i polityki społecznej obowiązku przedstawienia Sejmowi informacji o realizacji ustawy półtora roku po jej wejściu w życie. Komisja dodała także przepisy przejściowe mające ułatwić uzyskanie prawa do urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich z chwilą wejścia w życie nowelizacji. Pracownikowi, którego urlop macierzyński kończy się między 24 a 30 czerwca 2013 r., dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany na wniosek złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu dodatkowego. Inna z poprawek dotyczy urlopu rodzicielskiego i przewiduje, że urlop ten będzie uwzględniany w 6-miesięcznym okresie zatrudnienia, który daje pracownikom budżetówki prawo do otrzymania tzw. trzynastki.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 28 maja 2013 r.