Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego można pracować na umowę zlecenie?
\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Firma zawarła z własnym pracownikiem umowę zlecenia na czynności dodatkowe (prowadzenie kasy zapomogowo-pożyczkowej). Pracownik przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim, a czynności wynikające z umowy zlecenia wykonuje w domu.

Czy w takiej sytuacji firma, po stwierdzeniu wykonania zadań, może wypłacać należność pieniężną wynikającą z umowy zlecenia?

Odpowiedź:

Wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego, niezależnie od podstawy prawnej, jest niedopuszczalne i skutkuje utratą zasiłku chorobowego

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p. ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Jeżeli zatem pracownik będzie wykonywał w czasie zwolnienia lekarskiego – nawet ze swojej inicjatywy – pracę, za które będzie pobierał wynagrodzenie, wówczas straci on zasiłek, zgodnie z powyższym przepisem. Nie ma w tym wypadku znaczenia podstawa prawna wykonywanej pracy zarobkowej.

Michał Culepa, autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 11 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 12 sierpnia 2014 r.