Odpowiedź
 
Pracownika można nie poddawać okresowym szkoleniom bhp, jeżeli przedłoży on aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub odbył w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia bhp dzielą się na szkolenia wstępne, na które składa się instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy oraz szkolenia okresowe.
Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w przypadku, gdy pracownik podejmuje prace na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę (art. 2373 § 2 k.p.).
Przepisy prawa pracy nie przewidują zatem możliwości odstąpienia od obowiązku poddania pracownika szkoleniom wstępnym bhp, chyba że chodzi o ponowne zatrudnienie po bezpośrednim ustaniu łączącego go z tym pracownikiem stosunku pracy.
W przypadku natomiast szkoleń okresowych, zgodnie z § 15 ust. 5 rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r.- dalej r.s.b.h.p. można nie poddawać pracownika szkoleniom okresowym w dziedzinie bhp, jeżeli:
- przedłoży on aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,
- odbył w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Innymi słowy, pracodawca zawsze poddaje pracownika szkoleniom wstępnym bhp, nawet jeśli pracownik był przeszkolony na danym stanowisku u poprzedniego pracodawcy oraz szkoleniom okresowym w zakresie bhp, chyba że pracownik posiada aktualne szkolenia w tym zakresie. Może się zatem okazać, że szkolenia okresowe bhp od innego pracodawcy będą ważne w kolejnym zakładzie pracy, jeżeli ich program uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Jeżeli pracownik zatrudniony jako spawacz ma aktualne zaświadczenie o odbyciu szkolenia na tym stanowisku, można nie poddawać go szkoleniu okresowemu w dziedzinie bhp. Maksymalny czas zwolnienia z konieczności odbywania szkoleń okresowych u nowego pracodawcy dla stanowisk robotniczych nie może jednak przekroczyć 3 lat od daty odbycia szkolenia, a w przypadku stanowisk, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne – 1 roku od daty odbycia szkolenia. Często ze względu na występujące podczas spawania niebezpieczne substancje chemiczne (np. acetylen, gazy spawalnicze, substancje odtłuszczające na bazie palnych rozpuszczalników organicznych, itp.), prace te należy zaliczyć do prac szczególnie niebezpiecznych. Jeżeli zatem u nowego pracodawcy praca na stanowisku spawacza będzie wiązała się z wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych, to ustalając ważność szkolenia okresowego należy odnosić do rocznego okresu.
W przypadku natomiast pracownika zatrudnionego obecnie na stanowisku głównej księgowej, przy ocenie aktualności poprzedniego szkolenia okresowego należy wziąć pod uwagę dodatkowo fakt, czy osoba ta w zakresie swoich obowiązków ma również kierowanie podległymi pracownikami. Jeśli tak, powinna mieć aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami zgodnie z ramowym programem szkolenia określonym w pkt IV załącznika nr 1 do r.s.b.h.p. W przeciwnym wypadku wystarczy, że ukończyła szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych zgodnie z pkt VIII załącznika nr 1 do r.s.b.h.p.

Anna Sokołowska, autorka współpracuje z publikacją Serwis BHP.