Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy praktykant powinien przejść szkolenie wstępne i stanowiskowe, jeżeli 3 miesiące wcześniej odbył praktykę w firmie i przeszedł szkolenie wstępne i stanowiskowe. Przerwa między praktykami wyniosła niecałe 3 miesiące. Czy praktykanta/stażystę należy zapoznać podczas szkolenia wstępnego także z wynikami badań środowiska pracy na danym stanowisku/miejscu pracy?
Odpowiedź
Z formalnego punktu widzenia (tzw. literalnej interpretacji przepisów prawa pracy), praktykant powinien odbyć szkolenie wstępne z zakresu bhp z uwagi na przerwę w odbywaniu praktyki. Ponadto osoba ta powinna zostać zapoznana z wynikami badań czynników szkodliwych dla zdrowia przeprowadzonych na stanowisku pracy, na którym będzie odbywała praktykę.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 237[3] § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia te powinny być organizowane na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p.
Zgodnie z przepisami r.s.b.h.p., szkolenia wstępne, które powinny odbywać się przed dopuszczeniem pracownika do pracy, obejmują:
- szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny) oraz
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy).
Instruktaż ogólny, który prowadzi pracownik służby bhp, powinien zapewnić uczestnikowi szkolenia (nowo zatrudnionemu pracownikowi, studentowi odbywającemu u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowi szkoły zawodowej zatrudnionemu w celu praktycznej nauki zawodu) zapoznanie się z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) - dalej k.p., w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy, który prowadzi przełożony pracownika, powinien zapewnić uczestnikowi szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na jego stanowisku pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tym stanowisku.
Co do zasady, każdy nowo zatrudniony pracownik powinien zostać poddany takim szkoleniom. Wyjątek od reguły, zgodnie z art. 237[3] § 2 k.p., stanowi przypadek pracownika który podejmuje u danego pracodawcy pracę na tym samym stanowisku, jakie zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 2 lutego 1999 r., II SA/Wr 975/97, LEX nr 36431, „obowiązek przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich i wstępnego przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy istnieje także w razie ponownego po przerwie zatrudnienia tej samej osoby na tym samym stanowisku co poprzednio”.
Mając na uwadze powyższe, w przypadku, w którym osoba mająca odbyć praktykę w zakładzie pracy odbyła szkolenie wstępne z zakresu bhp 3 miesiące wcześniej, podczas poprzedniej praktyki u tego samego pracodawcy, należałoby ponownie przeprowadzić takie szkolenie z uwagi na przerwę w odbywaniu praktyki.
Pracodawca organizujący praktyczną naukę zawodu, zgodnie z art. 227 § 1 pkt 2 k.p. w związku z art. 304 § 2 k.p., powinien ponadto zapoznać praktykanta z wynikami badań czynników szkodliwych dla zdrowia przeprowadzonych na stanowisku pracy, na którym praktyka ta będzie odbywana.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2016 r.