Odpowiedź:

Również przedzielona czasem wolnym dodatkowa praca w dniu wolnym rozliczania być powinna jako praca w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Uzasadnienie:

Godziny pracy w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy podlegają sumowaniu. Dopiero w sytuacji, gdy wymiar świadczonej w tym dniu pracy jest wyższy niż 8 godzin, powstaje praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia obowiązującej pracownika dobowej normy czasu pracy. Dlatego też, w sytuacji opisanej w pytaniu przyjąć należy, że wymiar pracy świadczonej w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy wynosi 6 godzin. Taką pracę pracodawca zobowiązany jest zrekompensować pracownikowi całym dniem wolnym od pracy udzielonym do końca okresu rozliczeniowego.

Uwaga! Dniem wolnym od pracy (w tym dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy) są kolejne 24 godziny przypadające bezpośrednio po zakończeniu doby pracowniczej. Definicja doby pracowniczej determinuje zatem pojęcie dnia wolnego od pracy, powodując, że w przypadku wskazanym w pytaniu, dniem wolnym będzie czas od godz. 8.00 w sobotę do godz. 8.00 w niedzielę. Każda praca przypadająca w tym przedziale czasowym uznawana być powinna za pracę w dniu wolnym.  

Jak wyżej wskazano z tytułu pracy w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym - art. 1513 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666) - dalej k.p. Wskazany dzień wolny od pracy należy się nawet, gdy pracownik w wolną sobotę przepracował mniej niż 8 godzin. Tym samym również z tytułu 6 godzinnej pracy w wolną sobotę należy się zawsze cały dzień wolny od pracy. Jeżeli w udzielonym pracownikowi dniu wolnym powinien był przepracować 8 godzin, za niedopracowane godziny zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownik nie może bowiem ponosić negatywnych konsekwencji organizacji czasu pracy narzuconej mu przez pracodawcę.

Joanna Kaleta,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 28.02.2017 r.