Odpowiedź

Przepisy dotyczące szkoleń w zakresie bhp określają obowiązkowy ich zakres tematyczny, minimalny czas trwania oraz minimalny czas trwania bloków tematycznych. Zmiany w zakresie czasu trwania szkoleń i bloków tematycznych są dopuszczalne, jednakże mogą polegać jedynie na wydłużeniu. Nie ma również możliwości odstąpienia od realizacji określonych modułów szkoleń stanowiskowych.

Uzasadnienie

Stosownie do art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.), pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia bhp prowadzone są jako szkolenia wstępne i okresowe, o czym stanowi § 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p. Szkolenie wstępne, na które składa się instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy powinno odbyć się przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 2 r.s.b.h.p., instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracownika przenoszonego na stanowisko. Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony.
Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od stażu pracy pracownika, rodzaju wykonywanych zadań oraz zagrożeń występujących na stanowisku, na którym ma on być zatrudniony (§ 4 r.s.b.h.p.). W załączniku nr 1 do r.s.b.h.p. został określony minimalny czas trwania instruktażu oraz poszczególnych jego bloków tematycznych. Zmiana w tym zakresie jest dopuszczalna, jednakże może polegać jedynie na wydłużeniu czasu ich trwania. Nie ma również podstaw prawnych do odstąpienia od realizacji określonych modułów szkoleń stanowiskowych.

Grzegorz Łyjak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów