Pytanie

Pracodawca musi zapewnić szafki dla pracowników, jeżeli od pracownika wymagana jest odzież robocza.

Czy pracownik ma obowiązek korzystania z szafki w szatni pracowniczej?

Co, jeżeli nie czuje takiej potrzeby, czy może odmówić przydziału szafki?

Pracownik przychodzi do pracy już przebrany w strój roboczy i w tym stroju również wraca do domu, ponieważ mieszka blisko fabryki.

Odpowiedź

Pracownik nie może odmówić przydziału szafki na odzież roboczą, argumentując to miejscem zamieszkania. Jak sama nazwa wskazuje, odzież roboczą zapewnia pracodawca, zaś pracownik nie powinien jej stosować w celach prywatnych podczas drogi do domu i z domu do pracy.

Uzasadnienie

Pracodawca wypełniając swój obowiązek zapewnia szatnie wraz z szafkami na odzież roboczą. Odzież robocza jest własnością pracodawcy, wobec czego może on wymagać, aby odzież ta pozostawała w szafce po zakończonej dniówce pracownika, chyba że jest przygotowana do odbioru przez pralnię lub pracownik zabiera ją do domu w celu wyprania, ponieważ otrzymuje za to ekwiwalent. Z wymienionymi powyżej obowiązkami pracodawcy łączy się jeden z podstawowych obowiązków pracownika – dbałość o dobro zakładu pracy.

Trzeba przedstawić pracownikowi, że obowiązek korzystania z szafki pracowniczej jest podyktowany obowiązkiem pracodawcy zapewnienia szafki i dbania o bezpieczeństwo również tego pracownika, a pracownik ma tym samym obowiązek użytkowania jej. W ocenie Autorki pracownik nie może odmówić przydziału szafki na odzież roboczą, a argumentem nie może być  miejsce zamieszkania pracownika.

Pracownikowi należałoby uświadomić, że ma obowiązek dbania o mienie zakładu pracy (m.in. odzież robocza jest własnością pracodawcy) oraz jego wartości niematerialne (np. uznaną markę fabryki), wobec czego pracownik nie musi wychodzić do domu w „brudnej” bądź używanej odzieży roboczej, działając też negatywnie na wizerunek pracodawcy podczas drogi do domu. W opisanej sytuacji Autorka dostrzega jednak wygodę pracownika.

Autorka proponuje, aby dokonać zapisu w regulaminie/zarządzeniu dotyczącym przydziału odzieży roboczej, że jest ona wykorzystywana tylko na terenie zakładu pracy, bądź na polecenie służbowe w wyznaczonych miejscach przez pracodawcę, a tym samym nie przeznacza się jej do celów prywatnych.

Aleksandra Dawidowska
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów