Odpowiedź

Urlop okolicznościowy powinien pozostawać w związku czasowym ze zdarzeniem, stanowiącym podstawę jego udzielenia, przepisy nie określają jednak granic czasowych jego udzielenia.

Uzasadnienie

Urlopy okolicznościowe to zwolnienia od pracy udzielane pracownikom w związku z określonymi zdarzeniami rodzinnymi i osobistymi (takimi jak ślub pracownika, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb bliskiej osoby). Ich celem jest umożliwienie pracownikowi wzięcia udziału w tych zdarzeniach oraz załatwienie spraw z nimi związanych.

W razie ślubu pracownika pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia – § 15 pkt 1 i 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15.05.1996 w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Urlopu okolicznościowego udziela się na dni pracy.

Pracownik ma prawo skorzystać ze zwolnienia nie tylko w dniu, w którym ma miejsce dane zdarzenie (np. ślub pracownika), ale także przed lub po takim dniu. Przepisy nie zakreślają granic czasowych, w jakich pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego, nie zastrzegają też, że zwolnienie ma przypadać bezpośrednio przed lub po dniu wystąpienia danego zdarzenia. Pracodawca powinien więc udzielić zwolnienia w terminie wskazanym przez pracownika, przy czym przyjmuje się, że termin ten powinien pozostawać w związku czasowym z wydarzeniem, które stanowi podstawę udzielenia zwolnienia.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, należałoby uznać, iż pracownikowi nie przysługuje zwolnienie od pracy w związku ze ślubem, który miał miejsce jeszcze przed podjęciem obecnego zatrudnienia. Pracownik miał natomiast możliwości wystąpić o takie zwolnienie w trakcie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy.

Autor odpowiedzi: Katarzyna Pietruszyńska
Odpowiedzi udzielono 11.09.2017 r.