Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP
Czy w związku z nadbudową nad istniejącym budynkiem dodatkowego piętra zachodzi konieczność na czas trwania robót wyprowadzenia pracowników parteru na stale tam urzędujących?
Czy wyprowadzić ich można tylko na czas trwania ciężkich robót takich jak montaż stropów nad nowym piętrem?
Odpowiedź
To, czy pracownicy mogą przebywać w budynku podczas jego modernizacji, zależy od zakresu prowadzonych robót. Pracownicy zatrudnieni w budynku mogą w nim przebywać, np. podczas malowania pomieszczeń, po przeniesieniu do innego pomieszczenia tego budynku, podczas wykonywania elewacji ścian zewnętrznych po wyznaczeniu bezpiecznego dojścia do budynku, a także podczas innych niewielkich prac niezagrażających użytkownikom budynku. Nie ulega jednak wątpliwości, iż pracownicy i inne osoby, poza pracownikami budowy, nie mogą przebywać w modernizowanym budynku podczas dobudowywania piętra do parterowej części budynku. Jest to budowa, a na budowie osoby postronne nie mogą przebywać. Na budowie występują szkodliwe czynniki fizyczne (hałas, pył), występuje także zagrożenie wypadkowe (potknięcie się pracownika, potrącenie przez pojazdy obsługujące budowę, upadek przedmiotów, utrudnione dojście do stanowiska pracy). Z lakonicznego opisu zakresu prac wynika, iż na czas tej modernizacji pracownicy zatrudnieni w tym budynku powinni być z niego przeniesieni. Mogą być przeniesieni również do baraku biurowego, spełniającego wymagania odpowiednich przepisów dla pomieszczeń pracy.
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. w art. 207 stanowi m.in., iż pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Pracodawca jest zobowiązany (m.in.) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 401), w § 9 ust. 1, stanowi, iż teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. Natomiast rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) w dziale III „Pomieszczenia pracy” określa warunki dla pomieszczeń pracy. Rozporządzenie to może mieć znaczenie w przypadku przeniesienia pracowników do baraków biurowych.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 25 lipca 2014 r.