Odpowiedź:
Udzielenie pracownikowi urlopu na część dnia pracy np. na 3 godziny i 12 minut jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy pracownik nie ma w swojej puli urlopowej więcej urlopu. Przy czym, pod uwagę bierze się urlop zaległy i bieżący łącznie.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy czym, udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop (art. 154 § 4 k.p.).
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli pracownikowi pozostało 4 dni, 3 godziny i 12 minut zaległego urlopu i ma jednocześnie prawo do urlopu bieżącego, to po wykorzystaniu urlopu zaległego, który pokrywa całe dni pracy (udzielany był na cały dzień pracy, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu), pozostałą część urlopu zaległego, która nie pokryje całego dnia pracy należy połączyć z urlopem bieżącym. Tym samym przykładowo, jeżeli w danym dniu pracownik ma wyznaczony do przepracowania czas pracy w wymiarze 8 godzin, to urlopu udziela się na cały dzień i z puli urlopowej pracownika zejdzie 8 godzin urlopu (3 godziny i 12 minut urlopu zaległego oraz 4 godzin i 48 minut urlopu bieżącego). W dniu gdy zgodnie z rozkładem pracownik ma pracować 6 godzin to urlopu wypoczynkowego udziela się na cały dzień i z puli urlopowej zejdzie 6 godzin (3 godziny i 12 minut urlopu zaległego oraz 2 godziny i 48 minut urlopu bieżącego).
Udzielenie pracownikowi urlop na część dnia pracy np. na 3 godziny i 12 minut byłoby możliwe jeżeli pracownik nie miałby w swojej puli urlopowej więcej urlopu (z uwzględnieniem urlopu bieżącego). W takiej sytuacji np. w dniu, gdy pracownik zgodnie z harmonogramem ma wyznaczone 8 godzin pracy, to urlopu udziela się mu na 3 godziny i 12 minut, a na 4 godziny i 48 minut pracownik musi przyjść do pracy.
Anna Sokołowska, autorka jest doradcą Centrum Pomocy Profesjonalisty - Doradztwo kadrowe i HR
Odpowiedzi udzielono 2.11.2015 r.
Czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu zaległego w wymiarze godzinowym?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Pracownikowi niepełnoetatowemu pozostało 4 dni 3 godziny i 12 minut zaległego urlopu.Czy pracownik ten może w dniu pracy, na który zaplanowano 8 godzin pracy, wykorzystać 3 godziny 12 minut starego urlopu w taki sposób, że przyjdzie na 4 godziny 48 minut do pracy, a resztę dnia (3 godziny 12 minut starego urlopu) pójdzie na urlop?