W przedmiotowym przypadku nie ma możliwości zawarcia umowy o pracę na okres próbny. W pozostałym zakresie przepisy nie stawiają żadnych ograniczeń - strony mogą zawrzeć dowolną, najwłaściwszą w ich przypadku, umowę o pracę.
Jak wynika z art. 25 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., każda z umów, o których mowa w art. 25 § 1 k.p. może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy. Fakt, iż ustawodawca użył w przytoczonym przepisie określenia "może" świadczy o tym, że prawo pracy nie narzuca stronom obowiązku jej zawarcia i pozostawia decyzję w tym zakresie ich swobodnej woli. Choć co do zasady celem stron zawierających umowę o pracę na okres próbny powinno być nawiązanie po jego pomyślnym zakończeniu stosunku pracy na innej podstawie, należy mieć świadomość, że zawarcie tej umowy nie jest równoznaczne z przyrzeczeniem zawarcia umowy o pracę po upływie okresu próbnego i do zawarcia innej umowy może nie dojść. Charakter umowy o pracę na okres próbny powoduje, że może ona zostać zawarta wyłącznie na początku zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Co więcej, między tymi samymi stronami może ona zostać zawarta tylko raz. Nie wspominacie Państwo w treści pytania, na jakiej podstawie był poprzednio zatrudniony przedmiotowy pracownik. Jednak niezależnie od tego, nie ma w tym przypadku podstaw do zawarcia umowy na okres próbny, ponieważ pracownik był już u Was zatrudniony i nie ma w tym przypadku potrzeby oceny przez pracodawcę jego kwalifikacji i przydatności do wykonywania pracy, a jednocześnie pracownik jest świadomy warunków zatrudnienia u danego pracodawcy.
W pozostałym zakresie obowiązujące przepisy nie stawiają żadnych ograniczeń - strony mogą zawrzeć dowolną, najwłaściwszą w ich przypadku, umowę o pracę.
Być może Państwa wątpliwości wiążą się z regulacją art. 251 k.p., który przewiduje, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Po pierwsze jednak, przepis ten nie znajdzie zastosowania w Państwa przypadku (przerwa w zatrudnieniu była dłuższa niż jeden miesiąc), a po drugie warto zauważyć, że także w tym przypadku przepisy wiążą z tego typu sytuacją jedynie szczególne konsekwencje prawne, a nie zabraniają zawarcia kolejnej umowy o pracę na czas określony.
Także od stron stosunku pracy zależy to, na jakich warunkach przedmiotowy pracownik zostanie zatrudniony. Fakt, że już wcześniej strony łączył stosunek pracy nie nakłada na nie w tym zakresie żadnych ograniczeń.