Po jakim czasie przerwy w zatrudnieniu u danego pracodawcy można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?


Umowa o pracę na okres próbny między tymi samymi stronami może zostać zawarta tylko raz.


Jak wynika z art. 25 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., każda z umów, o których mowa w art. 25 § 1 k.p. może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy. Fakt, iż ustawodawca użył w przytoczonym przepisie określenia "może" świadczy o tym, że prawo pracy nie narzuca stronom obowiązku jej zawarcia i pozostawia decyzję w tym zakresie ich swobodnej woli. Charakter umowy o pracę na okres próbny powoduje, że może ona zostać zawarta wyłącznie na początku zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Co więcej, między tymi samymi stronami może ona zostać zawarta tylko raz. Oznacza to, że nawet jeśli od rozwiązania łączącego strony stosunku pracy upłynął już jakiś czas, to nie ma podstaw do zawarcia przez nie umowy na okres próbny, ponieważ pracownik był już u Was zatrudniony i nie ma w tym przypadku potrzeby oceny przez pracodawcę jego kwalifikacji i przydatności do wykonywania pracy, a jednocześnie pracownik jest świadomy warunków zatrudnienia u danego pracodawcy.

Jak wskazuje się w piśmiennictwie, "zawarcie kolejnej umowy tego rodzaju przez te same strony uważane jest za obejście prawa. Skutkiem tego tę drugą umowę traktuje się na ogół jako umowę zawartą na czas nieokreślony" (zob. K. Jaśkowski [w:] K. Jaśkowski, E. Maniewska, Kodeks pracy. Komentarz. Ustawy towarzyszące z orzecznictwem. Europejskie prawo pracy z orzecznictwem, Tom I, LEX 2007).