Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia?
\

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracownik otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 1 października 2012 r. W okresie od 1 do 24 października 2012 r. wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

W tym okresie pracodawca pozyskał informacje świadczące o działaniach pracownika na szkodę pracodawcy. W związku z tym wręczył pracownikowi informację o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy. Jednakże pracownik nie wyraził na to zgody.

Czy pracodawca mimo to może go zwolnic z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia?

Odpowiedź:

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia.

Uzasadnienie:

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia ma najczęściej miejsce w okresie wypowiedzenia. Pracownik jest co prawda obowiązany wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia (art. 167[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. – dalej k.p.), ale często liczba dni urlopu do wykorzystania jest mniejsza niż liczba dni okresu wypowiedzenia i wówczas pracodawca zwalnia pracownika za jego zgodą z obowiązku świadczenia pracy. W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy pracodawca jest bezwzględnie obowiązany wypłacać pracownikowi wynagrodzenie. Wyjątkowo dopuszczalne jest zwolnienie pracownika jednostronną decyzją pracodawcy z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, bez jego zgody, ale tylko gdy wymaga tego uzasadniony i istotny interes pracodawcy, a celem tego zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika. Takie zwolnienie jest w ocenie Sądu Najwyższego możliwe ze względu na dobro pracodawcy i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika oraz przy uznaniu tego za oczywisty wyjątek od zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną (wyrok z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP 2004, Nr 18, poz. 313). Moim zdaniem, z taką sytuacją mamy do czynienia w pytaniu.

Ewa Drzewiecka,

autorka współpracuje z Serwisem Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jest doradcą Infolinii Prawa Pracy

Odpowiedzi udzielono 26 października 2012 r.

Data publikacji: 30 października 2012 r.