Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.) - dalej u.o.z.u.t. nie wprowadza zakazu palenia wyrobów tytoniowych na terenie otwartym zakładów produkcyjnych, w związku z czym pracodawca nie musi jej likwidować.
W myśl art. 5 ust. 1 u.o.z.u.t. zakaz palenia obowiązuje:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Pracodawca na terenie otwartym zakładu produkcyjnego nie ma obowiązku wprowadzania zakazu palenia. Uważam jednak, że należy rozważyć możliwość przeniesienia miejsca do palenia tytoniu sprzed wejścia do budynku w takie miejsce, w którym osoby niepalące nie będą narażone na wdychanie dymu tytoniowego (bierne palenie).
Trzeba również przypomnieć, że zgodnie z art. 5 ust. 1a u.o.z.u.t. właściciel lub zarządzający obiektem, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych powinien umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.