Nie ma podstaw, by czekać na odzyskanie przez poszkodowanego pracownika zdolności do pracy.
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz. U. Nr 237, poz. 2015 z późn. zm.) kartę wypadku pracodawca sporządza po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje poszkodowany lub członek jego rodziny, a drugi przechowuje się w dokumentacji powypadkowej.
Już z ww. przepisu wynika, że postępowanie powypadkowe powinno być przeprowadzone najpóźniej w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o wypadku. Nie ma zatem podstaw do oczekiwania aż pracownik odzyska zdolność do pracy, co czasem w ogóle może nie nastąpić. Nadto należy wskazać, że z pouczenia wynika, iż w części III pkt 6 karty wypadku w drodze do pracy należy podać okres niezdolności objęty zaświadczeniem lekarskim, które zostało przedłożone przed sporządzeniem karty wypadku.
Czy można zakończyć postępowanie powypadkowe, mimo że pracownik nie odzyskał zdolności do pracy?
Pracownik idąc do pracy, upadł na klatce schodowej i złamał obojczyk. Dwa tygodnie później zgłosił wypadek w drodze do pracy. Zwolnienie lekarskie jest wypisane do 5 maja. Jednak nie wiadomo czy pracownik po tym terminie będzie zdolny do wykonywania pracy.Czy można zakończyć postępowanie wypadkowe wpisując niezdolność do pracy do dnia 5 maja, czy też należy zaczekać aż pracownik odzyska zdolność do pracy?