Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

W myśl § 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.) - dalej r.z.w.m. przepisy r.z.w.m. nie mają zastosowania do maszyn zaprojektowanych i wykonanych specjalnie dla celów badawczych, do doraźnego użytku w laboratoriach. Co do tych maszyn nie ma obowiązku przeprowadzania oceny zgodności, opracowywania deklaracji zgodności i umieszczania oznakowania CE. Niemniej, że każda maszyna oddawana do użytku musi być bezpieczna dla użytkownika i gwarantować co najmniej minimalne warunki bezpieczeństwa, zgodne z wymaganiami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.).
Definicja "maszyny do użytku doraźnego" nie jest jednoznacznie ustalona. Można przyjąć, że jest to maszyna wykorzystywana sporadyczne, niebiorąca udziału w bezpośredniej produkcji.
Przepisy r.z.w.m. określają m.in. zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczące projektowania i wykonywania maszyn wprowadzanych na rynek ogólny (sprzedawanych). Wymagane w tym względzie czynności proceduralne mają zagwarantować konkurencyjność i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Jeśli maszyna, o której mowa w pytaniu nie będzie wprowadzana na rynek (zostanie przeznaczona wyłącznie do celów badawczych), przepisy r.z.w.m. nie znajdą zastosowania.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.