W załączonym do r.w.p.k. wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet ujęte zostały prace: związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała; w mikroklimacie zimnym, gorącym lub zmiennym (tylko kobiety w ciąży lub karmiące piersią); w hałasie i drganiach (tylko kobiety w ciąży); narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych (tylko kobiety w ciąży lub karmiące piersią); pod ziemią (wszystkie kobiety), poniżej poziomu gruntu i na wysokości (tylko kobiety w ciąży); w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu (tylko kobiety w ciąży lub karmiące piersią); w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi (tylko kobiety w ciąży lub karmiące piersią); w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych (tylko kobiety w ciąży lub karmiące piersią); grożące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi (tylko kobiety w ciąży lub karmiące piersią).
Praca magazyniera może wiązać się (ale niekoniecznie) z wysiłkiem fizycznym, podnoszeniem i transportem ręcznym ciężarów. Dla wszystkich kobiet r.w.p.k. określiło dopuszczalne warunki wykonywania tych prac. Warunki te opisane są w pracach związanych z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała. W tym wypadku zakaz obejmuje: wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5.000 kJ na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej - 20 kJ/min (1 kJ = 0,24 kcal); ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej: 12 kg - przy pracy stałej i 20 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej); ręczną obsługę elementów urządzeń (dźwigni, korb, kół sterowniczych itp.), przy której wymagane jest użycie siły przekraczającej: 50 N - przy pracy stałej i 100 N - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej); nożną obsługę elementów urządzeń (pedałów, przycisków itp.), przy której wymagane jest użycie siły przekraczającej: 120 N - przy pracy stałej i 200 N - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej); ręczne przenoszenie pod górę -po pochylniach i schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30[0], a wysokość 5 m - ciężarów o masie przekraczającej: 8 kg - przy pracy stałej i 15 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej); przewożenie ciężarów o masie przekraczającej: 50 kg - przy przewożeniu na taczkach jednokołowych, 80 kg - przy przewożeniu na wózkach 2, 3 i 4-kołowych i 300 kg - przy przewożeniu na wózkach po szynach. Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią wykaz obejmuje: wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 2900 kJ na zmianę roboczą; prace wymienione wyżej, jeżeli występuje przekroczenie 1/4 określonych w nich wartości; prace w pozycji wymuszonej; prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej.
W innych przypadkach przepisy nie zabraniają zatrudnienia kobiety na stanowisku pracy, w tym również na stanowisku magazyniera. Lekarz medycyny pracy może ustalić podczas badań profilaktycznych przeciwwskazania do zatrudnienia kobiety na wskazanym przez pracodawcę stanowisku pracy, w tym na stanowisku magazyniera, niezależnie od wykazu zamieszczonego w r.w.p.k. Będzie to jednak wynikało ze stanu zdrowia kobiety zatrudnianej lub pracującej na tym stanowisku.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.
Czy kobieta może pracować na stanowisku magazyniera?
W dziale ósmym ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) dalej k.p., w art. 176 zakazuje się zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac na podstawie art. 176 k.p. określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.) dalej r.w.p.k.