Czy każda nieobecność pracownika wstrzymuje bieg 14 dni na wręczanie nagany?
\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Czy każda nieobecność pracownika wstrzymuję bieg 14 dni na wręczanie nagany (urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie, krwiodawstwo)?

W zakładzie pracy jest pracownik, który dokonał przewinienia w dniu 1 sierpnia, a od 7 sierpnia miał zaplanowany urlop wypoczynkowy.

Odpowiedź

Tak, każda nieobecność pracownika uniemożliwiająca jego wysłuchanie skutkuje przerwaniem 2 tygodniowego terminu wskazanego w art. 109 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p.

Przepisy dotyczące ukarania pracownika przez pracodawcę karą porządkową nagany zostały zawarte w art. 108 i następne k.p.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 108 § 1 k.p. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1)   karę upomnienia,

2)   karę nagany.

 Jednocześnie ustawodawca wskazał, iż przedmiotowe kary nie mogą być zastosowane po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Co więcej przedmiotowa kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Ten obligatoryjny dla pracodawcy obowiązek skutkuje tym, iż w przypadku nieobecności pracownika w zakładzie pracy i tym samym niemożności jego wysłuchania, bieg  przedmiotowego dwutygodniowego terminu przewidzianego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy. (art. 109 k.p.)

Ustawodawca nie określił rodzaju nieobecności pracownika w pracy, a jedynie skutek w postaci niemożności wysłuchania go. Jeżeli zatem nieobecność pracownika skutecznie uniemożliwia wysłuchanie go przed nałożeniem kary nagany termin 2 tygodni, o którym mowa powyżej ulega zawieszeniu. Nie ulega natomiast zawieszeniu termin 3 miesięczny.

Podobne stanowisko zajmują przedstawiciele doktryny.

„Brak możliwości wysłuchania pracownika z powodu jego nieobecności w pracy wpływa na rozpoczęcie lub zawieszenie terminu dwutygodniowego, nie powodując żadnych skutków, gdy chodzi o termin trzymiesięczny. Należy podkreślić, że nie ma znaczenia przyczyna wspomnianej nieobecności.”

 „W przypadku zawieszenia biegu 2-tygodniowego terminu (§ 3) pozostała część tego terminu biegnie od dnia powrotu pracownika do pracy. Oblicza się ją, odejmując od 14 dni liczbę dni, które upłynęły od następnego dnia (art. 111 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p.) po dowiedzeniu się o naruszeniu obowiązku pracowniczego do dnia poprzedzającego pierwszy dzień nieobecności pracownika.”

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zadanym pytaniu należy stwierdzić, iż skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego skutkuje zawieszeniem terminu dwutygodniowego, o którym mówi art. 109 k.p.

Jarosław Masłowski, autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 11 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 12 sierpnia 2014 r.