Zgodnie z powyższymi zarządzeniami pracownicy PIP mogą podejmować zajęcia zarobkowe (np. działalność publicystyczna lub szkoleniowa) po uzyskaniu zgody Głównego Inspektora Pracy, udzielanej pracownikom na czas określony (zwykle roczny). Pod pojęciem „zajęcia zarobkowego” należy rozumieć każde zajęcie związane z uzyskiwaniem przychodu w ramach stosunku pracy (dodatkowe zatrudnienie), umowy cywilnoprawnej lub w ramach prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej (samozatrudnienie), polegające w szczególności na wykonywaniu wspomnianej działalności publicystycznej i działalności szkoleniowej. Według zarządzenia za zajęcie zarobkowe nie uznaje się uzyskiwania przychodów z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, inwestowania środków pieniężnych na lokatach bankowych, giełdzie papierów wartościowych i w funduszach inwestycyjnych, umów najmu i dzierżawy, praw autorskich i pokrewnych oraz wykonywania funkcji biegłego sądowego.

Pracownik PIP, wykonujący funkcję biegłego sądowego, ma obowiązek bieżącego informowania przełożonych o każdej pracy wykonanej w związku z tą funkcją. Zarządzenie zastrzega przy tym, że pracownik wykonujący funkcję biegłego sądowego nie powinien podejmować tej działalności w ramach spraw dotyczących nadzorowanych lub kontrolowanych przez siebie podmiotów.

Zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego może być udzielona na czas określony lub – w przypadku dodatkowego zatrudnienia, albo prowadzania na własny rachunek działalności gospodarczej - na czas nieokreślony. Zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego może być cofnięta: w każdym czasie – w przypadku naruszenia przez pracownika warunków udzielenia tej zgody, za miesięcznym wypowiedzeniem - jeżeli zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego była udzielona na czas określony, albo za trzymiesięcznym wypowiedzeniem - jeżeli zgoda na podjęcie zajęcia zarobkowego była udzielona na czas nieokreślony.

Zarządzenie zastrzega, iż pracownik nie może podjąć zajęcia zarobkowego, nawet w przypadku uzyskania uprzedniej zgody, gdyby godziło to w interes Państwowej Inspekcji Pracy, pozostawało w sprzeczności z obowiązkami pracownika lub mogłoby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Ponadto uzyskanie zgody na podjęcie zajęcia zarobkowego nie upoważnia pracownika do wykorzystywania faktu zatrudnienia w PIP w celach promocyjnych. Pracownikowi nie wolno również prowadzić działalności szkoleniowej na rzecz lub w siedzibie nadzorowanych lub kontrolowanych przez siebie podmiotów.

Pracownikowi, który uzyskał zgodę na podjęcie działalności szkoleniowej, przysługuje zwolnienie od pracy na czas niezbędny do jej prowadzenia, ale w wymiarze nie przekraczającym 6 godzin w tygodniu lub 24 godzin w miesiącu. Za czas takiego zwolnienia pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Zarządzenia nie stosuje się do działalności szkoleniowej na rzecz partnerów społecznych oraz organizowanej przez Ośrodek Szkolenia PIP we Wrocławiu dla pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

Edward Kołodziejczyk