W dniu 14 stycznia 2013 r. do Sejmu został wniesiony przez posłów SLD projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, który dotyczy wyłączenia, w stosunku do osoby ubiegającej się o zasiłek stały, zapisu pozwalającego na niewliczanie do jej dochodu połowy przyznanego jej dodatku mieszkaniowego.
Z zapisu art. 36 pkt 1h ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wynika, że zasiłek stały jest jedną z form świadczeń z pomocy społecznej. Przepisy art. 37 ust. 1 i 2 określają podmioty, którym przysługuje ten zasiłek oraz jego wysokość.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobie samotnie gospodarującej, jeśli jej dochód nie przekracza 542 zł oraz osobie w rodzinie, jeśli dochód na osobę nie przekracza 456 zł. Prawo do większości świadczeń pieniężnych jest więc uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, za wyjątkami określonymi m.in. w art. 41 ustawy. Do dochodu wlicza się wszystkie miesięczne przychody bez względu na tytuł i źródło za wyjątkiem obciążenia podatkiem dochodowym, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Do tak wyliczonego dochodu nie wlicza się jednorazowego świadczenia pieniężnego, zasiłku celowego, pomocy materialnej określonej w przepisach o systemie oświaty, wartości świadczenia w naturze oraz świadczenia przysługującego bezrobotnemu z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych. Wszelkie inne dochody zaliczane są do dochodu, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ustawy. Zaliczany jest więc także przyznany rodzinie dodatek mieszkaniowy. Zaliczenie dodatku do dochodu świadczeniobiorcy np. zasiłku stałego skutkuje tym, że wiele ubogich rodzin, które otrzymuje dodatek, traci prawo do zasiłku stałego lub zasiłek ten jest znacząco mniejszy. W takiej sytuacji autorzy projektu, poprzez dodanie w art. 8 po ust. 4 nowego ust. 4a, proponują wyłącznie w przypadku osoby ubiegającej się o zasiłek stały zapis pozwalający na niewliczanie do jej dochodu połowy przyznanego jej dodatku mieszkaniowego.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 17 stycznia 2013 r.
Data publikacji: 17 stycznia 2013 r.