Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Dla prasy hydraulicznej o skoku powyżej 6 mm i prędkość przekraczającą 30 mm/s może być wystawiona deklaracja zgodności bez powołania się na certyfikat jednostki notyfikującej po spełnieniu jednak wymagań z § 127 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.) - dalej r.z.w.m.
Przepis § 6 ust. 1 r.z.w.m. wskazuje obowiązki producenta przed wprowadzeniem maszyny do obrotu lub oddaniem do użytku. Producent:
1) zapewnia, że maszyna spełnia odpowiednie zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa,
2) zapewnia, że dostępna jest dokumentacja techniczna,
3) dostarcza niezbędnych informacji, w szczególności instrukcje,
4) przeprowadza właściwe procedury oceny zgodności,
5) sporządza deklarację zgodności WE i zapewnia, że zostanie dołączona do maszyny,
6) umieszcza oznakowanie CE.
Producent powinien wyprodukować maszynę spełniającą wymagania zasadnicze zawarte w r.z.w.m.. Powinien on zastosować procedurę oceny zgodności połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny. Potwierdzeniem uzyskania zgodności z wymaganiami r.z.w.m. jest wystawienie przez producenta deklaracji zgodności WE i umieszczenie oznakowania CE na maszynie. Deklaracja zgodności WE powinna być wystawiona przez producenta dla każdej maszyny, przekazywanej do obrotu lub bezpośrednio użytkownikowi.
Deklaracja jest dokumentem, w którym producent potwierdza na własną odpowiedzialność, że dana maszyna wprowadzana do obrotu jest zgodna z postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/42/WE z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn (Dz. Urz. UE L 157 z 9.06.2006, s. 24 z późn. zm.) i r.z.w.m. i wszystkich innych dyrektyw, których wymagania odnoszą się do danej maszyny.
Zgodnie z r.z.w.m. za pomocą oznakowania CE producent informuje nas, że dany produkt spełnia zasadnicze wymagania i został poddany odpowiedniej procedurze oceny zgodności. Oznakowanie CE jest deklaracją producenta, że wytworzona przez niego maszyna spełnia określone w r.z.w.m. wymagania dotyczące danej maszyny.
W załączniku nr 5 do r.z.w.m. wskazano kategorie maszyn, do których ma zastosowanie jedna z procedur oceny zgodności określonych w § 127 ust. 3 i 4 r.z.w.m. Jedną z takich maszyn jest maszyna prasa, w tym prasa krawędziowa, do obróbki metali na zimno, z ręcznym podawaniem lub odbieraniem, których ruchome elementy robocze mogą mieć skok większy niż 6 mm i prędkość przekraczającą 30 mm/s (pkt 9 załącznika nr 5 do r.z.w.m.).
Zgodnie z § 127 ust. 1 r.z.w.m. w celu poświadczenia zgodności maszyny (prasy hydraulicznej o skoku powyżej 6mm i prędkości przekraczającej 30 mm/s) z przepisami r.z.w.m. producent lub jego upoważniony przedstawiciel stosuje jedną z procedur oceny zgodności, o których mowa poniżej.
Jeżeli maszyna nie jest wymieniona w załączniku nr 5 do r.z.w.m., producent lub jego upoważniony przedstawiciel stosuje procedurę oceny zgodności połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny, o której mowa w pkt 1 załącznika nr 6 do r.z.w.m.
Ponieważ prasa hydrauliczna o skoku powyżej 6mm i prędkości przekraczającej 30 mm/s została wymieniona w załączniku nr 5 do r.z.w.m. i została wyprodukowana zgodnie z normami zharmonizowanymi oraz pod warunkiem, że normy te obejmują wszystkie odpowiednie zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, producent lub jego upoważniony przedstawiciel stosuje jedną z następujących procedur:
1) procedurę oceny zgodności połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny, o której mowa w pkt 1 załącznika nr 6 do r.z.w.m.;
2) procedurę badania typu WE, o której mowa w pkt 2 załącznika nr 6 do r.z.w.m., wraz z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny, o której mowa w pkt 1.3 załącznika nr 6 do r.z.w.m.;
3) procedurę pełnego zapewnienia jakości, o której mowa w pkt 3 załącznika nr 6 do r.z.w.m..
Wskazana w pkt 1 załącznika nr 6 do r.z.w.m. procedura oceny zgodności dotyczy oceny zgodności połączonej z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny bez udziału jednostki notyfikowanej.
Wskazana natomiast w pkt 2 załącznika nr 6 do r.z.w.m. procedura oceny zgodności dotyczy badania typu WE, które jest procedurą, według której jednostka notyfikowana stwierdza i zaświadcza, że reprezentatywny model maszyny określonej w załączniku nr 5 do r.z.w.m., zwany dalej "typem", spełnia przepisy r.z.w.m. Jeżeli dany typ spełnia przepisy r.z.w.m., jednostka notyfikowana wydaje składającemu wniosek certyfikat badania typu WE. Certyfikat powinien zawierać nazwę i adres producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, dane niezbędne do zidentyfikowania zatwierdzonego typu, wnioski z badań i warunki, na jakich został wydany (pkt 2.6 załącznika nr 6 do r.z.w.m.).
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.