1 lipca br. dojdzie do całkowitego wdrożenia przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 246, poz. 2468 z późn. zm.). Na mocy tej nowelizacji zaostrzono dotychczasowe wymagania kwalifikacyjne dla członków służb bhp, określone w § 4 rozporządzenia rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.). Przepis ten określa stanowiska, które mogą być utworzone w ramach służby bhp oraz warunki konieczne do jego zajmowania.
Wymagania kwalifikacyjne dla poszczególnych stanowisk przedstawiają się obecnie następująco:
1) inspektorem ds. bhp pracy może być osoba posiadająca zawód technika bhp,
2) starszym inspektorem ds. bhp może być osoba posiadająca:
a) zawód technika bhp oraz co najmniej trzyletni staż pracy w służbie bhp lub
b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp,
3) specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej rok stażu pracy w służbie bhp,
4) starszym specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej trzyletni staż pracy w służbie bhp,
5) głównym specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w służbie bhp.
W myśl § 2 rozporządzenia zmieniającego pracownicy służby bhp oraz wykonujący zadania tej służby pracownicy zatrudnieni przy innej pracy oraz tzw. specjaliści spoza zakładu pracy, niespełniający nowych wymagań kwalifikacyjnych zachowali prawo do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań tej służby przez okres 8 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji (które nastąpiło dnia 1 lipca 2005 r.). Praktyka pokaże, czy ten stosunkowo długi okres karencji na uzupełnienie wymagań kwalifikacyjnych okazał się wystarczający dla osób objętych zakresem obowiązywania zmienionego przepisu.
Coraz mniej czasu na uzupełnienie kwalifikacji pracowników służby bhp
Dnia 1 lipca br. minie ośmioletni okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie wymagań kwalifikacyjnych pracowników służby bhp, pełniących zadania tej służby pracowników zatrudnionych przy innej pracy oraz tzw. specjalistów spoza zakładu pracy.