Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt noweli ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, projekt dotyczy kwestii wyliczania wysokości tzw. uposażenia chorobowego celników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Po zmianach ma to być 80 proc. wynagrodzenia, a nie jak obecnie 100 proc. W projekcie zaznaczono, że "w określonych sytuacjach, wskazanych w ustawie, funkcjonariusz celny będzie miał prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100 proc.".
Zgodnie z projektem funkcjonariusze celni pełniący służbę w oddziałach granicznych lub kierowani do takich oddziałów będą mogli być poddawani badaniom psychofizycznym. "Rozwiązanie to jest konieczne, ponieważ funkcjonariusze celni pełniący służbę w takich oddziałach realizują zadania o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa i budżetu państwa" - podkreśla CIR.
Projekt zakłada też, że celnicy pełniący służbę w oddziałach granicznych oraz w komórkach zwalczania przestępczości nie będą mogli korzystać "z prywatnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, które umożliwiają porozumiewanie się na odległość". Zgodnie z projektem funkcjonariusze celni będą mogli korzystać z takich urządzeń w celach pozasłużbowych pod warunkiem, że urządzenia te zostaną wcześniej zgłoszone.
Zgodnie z projektem celnicy oraz osoby zatrudnione w Służbie Celnej będą zobowiązane do składania informacji o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nimi wspólne gospodarstwo domowe. "Przepisy te wyeliminują podejrzenia o brak bezstronności i obiektywizmu w działaniach służbowych, a także ograniczą wykorzystywanie stanowiska do protegowania i faworyzowania członków własnej rodziny" - wyjaśniło CIR. (ks/pap)
Chorobowe celników jak dla wszystkich
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o Służbie Celnej, która przewiduje m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników do poziomu 80 proc. wynagrodzenia.