Jeśli dziecko pracownika ma nie więcej niż 14 lat, to zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pracownikowi należy się zasiłek opiekuńczy za czas niezbędnej opieki. Jeśli jednak dziecko zachoruje w trakcie urlopu, to przepisy nie pozwalają przesunięcia go na inny termin. Wynika to z art. 166 kodeksu pracy, który zawiera zamknięty katalog przyczyn skutkujących obowiązkiem udzielenia przez pracodawcę urlopu w późniejszym terminie. Dzieje się tak w razie choroby pracownika, jego udziału w ćwiczeniach wojskowych czy przebywania na urlopie macierzyńskim. Nie ma wśród nich choroby dziecka.
Zobacz także: Tylko ważne powody uzasadniają odwołanie pracownika z urlopu
Jeśli jednak dziecko zachoruje przed wyjazdem, to może to być powód do przesunięcia urlopu. Pozwala na to art. 165 kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca musi przesunąć termin urlopu, w szczególności gdy pracownik zachoruje, jest na ćwiczeniach wojskowych lub korzysta z urlopu macierzyńskiego. Wyrażenie „w szczególności” wskazuje na otwarty katalog przyczyn obowiązkowego przesunięcia urlopu.
To oznacza, że nieobecność również z innych powodów niż wskazane w tym przepisie może być przyczyną przesunięcia urlopu na inny termin.