Głównym tematem posiedzenia było omówienie przeprowadzenia badania ankietowego mającego na celu ocenę wpływu wprowadzonych regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy na wzrost gospodarczy i wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorców, a także sformułowanie rekomendacji w zakresie legislacyjnych i/lub pozalegislacyjnych rozwiązań. Badaniem będą objęci ci przedsiębiorcy, którzy zgłosili przedłużony okres rozliczeniowy, a także około 1 tysiąca firm reprezentatywnych, które nie wprowadziły tego rozwiązania.
W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, który przekazał informację na temat zawieranych w 2014 r. porozumień w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy.
Zobacz także: Elastyczny czas pracy w kodeksie pracy
Okres rozliczeniowy został przedłużony, według stanu na 30 września 2014 r., przez 1134 pracodawców, w większości w porozumieniach, a w śladowych ilościach w układach zbiorowych pracy. Porozumienia w 75 proc. dotyczyły przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Najwięcej porozumień zawierali przedsiębiorcy zatrudniający od 50 do 249 pracowników - 421 (w tym tylko 4 protokoły dodatkowe do układów zbiorowych). Wśród porozumień najwięcej było z pracownikami – 912, natomiast z zakładowymi organizacjami związkowymi – 159 i reprezentatywnymi organizacjami związkowymi - 50. Najwięcej porozumień zawierano w branży przetwórstwa przemysłowego – 413, następnie w handlu i naprawach – 184 i budownictwie – 119. Terytorialnie najliczniej zawierano porozumienia w Wielkopolsce – 181, następnie na Śląsku – 179, Małopolsce – 98 i Dolnym Śląsku – 92.
Na pytanie przedstawiciela Forum, czy w posiadaniu PIP są dane na temat kontroli stosowania przepisów art. 129 i następnych Kodeksu pracy po wejściu ich w życie w dniu 23 sierpnia 2013 r., przedstawiciel PIP stwierdził, że za wcześnie jeszcze na ocenę funkcjonowania tych przepisów z uwagi, na w większości w tym roku zawierane porozumienia, a kontrole zaczną się w II połowie 2014 r. Do tej pory kontrole obejmowały jedynie tryb zawieranych porozumień i to w zakresie przekazania do PIP. Miarodajne dane będą w 2015 r.
Zobacz także: Elastyczny czas pracy coraz bardziej popularny
W kwestii funkcjonowania rozwiązań w zakładach pracy po 23 sierpnia 2013 r., opinie przedstawią pracodawcy i związki zawodowe na następnym spotkaniu zespołu w grudniu 2014 r., kiedy będą przedstawione wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców i pracowników.