Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2014 r. 1 028 733 osób w Polsce znalazło pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Zdecydowana większość z nich, bo niemal 700 tys., podjęło pracę tymczasową. Jest to wzrost o prawie 25% w stosunku do 2013 r., gdy liczba pracowników tymczasowych wynosiła niecałe 560 tys. osób.
Jak zauważa Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu giełdowej spółki Work Service S.A. dynamiczny wzrost organicznych rynku pracy tymczasowej w najbliższych latach będzie dodatkowo wzmożony przez poprawę koniunktury oraz ostatnie zmiany legislacyjne dotyczące obowiązku oskładkowania umów zleceń.
- Agencje zatrudnienia zaczynają stawać się wiodącymi pracodawcami na polskim rynku, a ich rola w kolejnych latach będzie nadal wzrastać. Przy prognozowanym wzroście gospodarczym sięgającym 3,5% będziemy obserwować dalsze rosnące zapotrzebowanie na nowych pracowników, przy zachowaniu elastycznych form zatrudnienia. Kolejnym bodźcem dla rozwoju tego sektora będzie wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek emerytalnej i rentowej od umów zleceń. W wyniku tego pracodawcy zwrócą się w kierunku innych form zatrudnienia, głównie umów tymczasowych, co może spowodować nawet 2-krotny wzrost tego rynku – podkreśla Tomasz Hanczarek
W Polsce rośnie także liczba samych agencji zatrudnienia. W 2014 r. w funkcjonowało 5 157 podmiotów o statusie agencji, co dało wzrost o 13% w stosunku do roku poprzedniego (4540 agencji zatrudnienia). Jak zauważa Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A., ważne, by na tak zatłoczonym rynku weryfikować agencje.
- Agencje zatrudnienia w stosunku pracy pełnią rolę pracodawcy. To one podpisują umowę z pracownikiem i odpowiadają za wszystkie kwestie kadrowo-płacowe, jak wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie podatków i składek ZUS. Dlatego należy dobrze wybierać do współpracy te rzetelne, z dobrą renomą, tak jak robi się to wybierając pracodawcę. Na polskim rynku istnieje kilka największych agencji. Są one zrzeszone w stowarzyszeniach, które dbają o etykę biznesu. Współpracują z Ministerstwem Pracy oraz innymi instytucjami państwowymi. Dzięki temu są gwarantem standardów etycznych, bezpieczeństwa pracy, zatrudnienia i wynagrodzenia – dodaje Krzysztof Inglot. Zdaniem Inglota rok 2015 zakończy się o ponad 200 000 osób lepszym wynikiem zatrudnienia w agencjach pracy niż rok 2014.