Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu (Dz. U. poz. 866) – dalej r.u.z.f. zawiera wykaz chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w wymienionych formacjach. Obejmuje on m.in.:
- organiczne zaburzenia psychiczne,
- choroby płuc wywołane pyłem metali twardych,
- choroby skóry (np. trądzik olejowy, smarowy lub chlorowy),
- nadciśnienie tętnicze z powikłaniami wielonarządowymi,
- czy zespół wibracyjny.
Uszczerbek na zdrowiu
Wykaz norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy, który stanowi załącznik nr 2 do r.u.z.f.. W wykazie określa się sposób ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu. Przyjęto m.in., że jeżeli nastąpiły utrata lub uszkodzenie organu, narządu albo układu, których funkcje były już upośledzone przed wypadkiem lub chorobą, stopień uszczerbku na zdrowiu określa się jako różnicę między stopniem uszczerbku na zdrowiu po wypadku lub po przebyciu choroby a stopniem upośledzenia istniejącego wcześniej; jeżeli nie jest możliwe określenie, w jakim stopniu funkcje organu, narządu albo układu były upośledzone przed wypadkiem lub chorobą, przyjmuje się, że upośledzenia nie było. Jeżeli nastąpiły wielomiejscowe uszkodzenia kończyny lub jej części, stopień uszczerbku na zdrowiu określa się jako sumę procentów uszczerbku ustalonych dla poszczególnych uszkodzeń, która nie może być wyższa niż procent uszczerbku przewidziany w przypadku utraty uszkodzonej kończyny lub jej części.
Ustalenie stopnia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza następuje według stanu jego zdrowia z dnia ustalenia stopnia uszczerbku, po zakończeniu leczenia. W przypadku gdy uszczerbek na zdrowiu jest niewątpliwy zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, ustalenie stopnia uszczerbku na zdrowiu jest możliwe przed zakończeniem leczenia funkcjonariusza.
Omawiane rozporządzenie obowiązuje od dnia 1 lipca 2014 r.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.