Na to trzeba koniecznie zwracać uwagę:

Ocena zagrożenia
W pierwszej kolejności należy ocenić zagrożenie: w jakich obszarach zakładu powinna być noszona odzież robocza , przed czym ma ona chronić? Jakie normy należy uwzględnić?
Rodzaj odzieży
Należy przenalizować aktualnie posiadaną odzież. Jakie ma ona zalety i wady? Co innego powinno być w nowej odzieży?
Koszty teraz i później
Odzież ochronna musi być prana i konserwowana w sposób profesjonalny, by mogła zachować swe funkcje ochronne. Tym zajmują się z reguły firmy dostarczające odzież ochronną. Należy zawsze sprawdzić, jakie dokładnie usługi oferuje taka firma.
Sprawdzian w praktyce - czy odzież się nadaje?
Odzież ochronna musi być sprawdzona w realnych warunkach w miejscu, gdzie będzie wykorzystywana. Na ile skutecznie chroni ona rzeczywiście przed istniejącymi w danym miejscu zagrożeniami, na przykład przed wykorzystywanymi chemikaliami lub bardzo wysoką temperaturą?
Test odzieży - co mówią pracownicy?
Odzież ochronna powinna zostać przetestowana i oceniona przez pracowników. Czy można wykonywać wszystkie ruchy bez skrępowania? Czy dana odzież ochronna zapewnia niezbędną ochronę?

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Tego należy unikać:

Kupowanie odzieży ochronnej bez konsultacji
Aby dobrze i bezpiecznie wyposażyć pracowników w odzież ochronną, należy zasięgnąć porad i konsultacji: wewnętrznych – u specjalisty ds. bhp w zakładzie oraz zewnętrznych – u kompetentnego usługodawcy dostarczającego odzież ochronną.
Samodzielne usuwanie uszkodzeń
Każda zmiana w certyfikowanej odzieży wymaga uprzedniego sprawdzenia przez placówkę certyfikującą. Szczególnie dotyczy to kwestii skracania rękawów.
Nieinformowanie pracowników
Do obowiązków pracodawcy należy także - na przykład w oparciu o instrukcje obsługi - informowanie pracowników o rodzaju odzieży ochronnej i zasadach korzystania z niej.
Pranie odzieży ochronnej przez pracowników
Odzież ochronna nie powinna być prana wraz z innymi ubraniami w domowej pralce, bowiem na skutek tego może ona utracić swe właściwości ochronne.
Kompromisy
Nie wystarczy zapewnić średniego poziomu ochrony stosując środki ochrony indywidualnej, dopiero optymalna ochrona poprawia stopień bezpieczeństwa przewidziany przepisami praw-nymi. Usługodawcy oferujący tekstylia wspierają swoich klientów także i w tej kwestii.

Nowe przepisy:
Rozporządzenie PE i Rady (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej - wchodzi w życie 20 kwietnia 2016 r., ma sprawić, iż osoby korzystające ze środków ochrony indywidualnej, będą lepiej chronione. Rozporządzenie to uchyla z dniem 21 kwietnia 2018 r. obowiązującą od 1989 roku Dyrektywę 89/686/EWG. Profesjonalni usługodawcy, tacy jak firma MEWA, z reguły już od pewnego czasu stosują wszystkie zalecenia zawarte w rozporządzeniu – a więc klienci i ich pracownicy mogą czuć się bezpieczni.

Źródło: MEWA Textil-Management