Z komunikatu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wynika, że od 1 lipca 2013 r. obowiązuje tylko oznakowanie CE na wyroby budowlane.

Odpowiedź

Znak budowlany "B" nadal obowiązuje.

Uzasadnienie

Dnia 9 marca 2011 r. wydano rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z dnia 4 kwietnia 2011 r., str. 5) – dalej r.w.b. Zgodnie z art. 68 r.w.b. wejście w życie zawartych w nim regulacji zostało podzielone na dwa etapy. Część z nich weszła w życie dwudziestego dnia po jego ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Pozostała część weszła w życie dopiero 1 lipca 2013 r.


Wskazane rozporządzenie dokonało zmian w zakresie warunków wprowadzania do obrotu i udostępniania wyrobów budowlanych na rynku Unii Europejskiej. W związku z przyjętym brzmieniem rzeczonego rozporządzenia ustawodawca podjął działania w celu dostosowania prawa obowiązującego w Rzeczpospolitej Polskiej do treści r.w.b. Wysiłki te znalazły swe odzwierciedlenie w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności. Pomimo uchwalenia tej ustawy nadal nie weszła ona w życie. Przebieg procesu legislacyjnego można prześledzić analizując stronę internetową Sejmu. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Prezydenta RP ustawa ta została przez niego podpisana w lipcu 2013 r.

Jak wynika z art. 5 tej ustawy, wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Znak budowlany

W dotychczasowym stanie prawnym problematyka oznakowania znakiem budowlanym była uregulowana w szczególności w art. 8 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881 z późn. zm.) – dalej u.w.b. oraz rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz. U. Nr 198, poz. 2041 z późn. zm.) – dalej r.z.b. Wedle przywołanej ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności modyfikacji ma ulec wspomniany art. 8.

W ramach tej zmiany nowe brzmienie uzyskać mają:

  • a) ustęp 1 - "Oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem budowlanym jest dopuszczalne jeżeli producent, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego upoważniony przedstawiciel, dokonał oceny zgodności i wydał, na swoją wyłączną odpowiedzialność, krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną. Ocena zgodności obejmuje właściwości użytkowe wyrobu budowlanego, odpowiednio do jego przeznaczenia, mające wpływ na spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych.",
  • b) ustęp 5 - "Producent jest obowiązany do przechowywania krajowej deklaracji zgodności i innych dokumentów związanych z wprowadzeniem do obrotu wyrobu budowlanego, o którym mowa w art. 5 ust. 2.".

Powyższe oznacza zatem, iż projektowane zmiany nie spowodują, iż znak budowlany "B" zniknie ze wspomnianych regulacji. Nie wskazuje na to także treść komunikatu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 lipca 2013 r. w sprawie warunków wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, który został opublikowany na stronie internetowej tego ministerstwa. Jakkolwiek może on zostać uznany za nieprecyzyjny należy jednak zwrócić uwagę, że odnosi się on w przeważającej części do problematyki sprzeczności między rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 a ustawą o wyrobach budowlanych oraz kwestii wykorzystywania oznakowania CE i w tym kontekście powinien być on interpretowany.