30 października 2012 r. Rada Ministrów zatwierdziła zmodyfikowaną listę obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty, która została przekazana do Komisji Europejskiej. Przypomnijmy, że liczba obszarów siedliskowych wzrosła o 22, powiększono również granice 16 i skorygowano granice 24 obszarów już istniejących.
Sieć Natura 2000 została uzupełniona zgodnie z konkluzjami seminariów biogeograficznych, które odbyły się w latach 2009 i 2010 dla obszarów na morzu i lądzie. Zmiany w liście obszarów siedliskowych, zarówno wyznaczenie nowych obszarów jak i korekty granic już istniejących, przeszły proces konsultacji społecznych, zostały zaopiniowane przez gminy, następnie uzgodnione wewnątrz- i międzyresortowo.
Zmiany granic 24 obszarów (zarówno powiększenia jak i pomniejszenia) wiązały się z pracami nad planami zadań ochronnych, dostosowaniem ich do przebiegu granic rezerwatów przyrody oraz parków narodowych, doprecyzowaniem do podziału katastralnego i granic wydzieleń leśnych oraz korektami błędów rysowniczych.
Po około roku od przekazania uaktualnionej listy obszarów Komisja Europejska zatwierdzi je w drodze decyzji jako obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Od tej chwili, w ciągu 6 lat Polska będzie zobowiązana do wyznaczenia tych obszarów na mocy prawa krajowego jako specjalnych obszarów ochrony siedlisk.
Po dokonanych zmianach sieć Natura 2000 w Polsce liczy 847 obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty i 145 obszarów specjalnej ochrony ptaków, co w sumie daje 986 obszarów Natura 2000 (6 z nich to obszary ptasie i siedliskowe w tych samych granicach) pokrywających 19,76% lądowej powierzchni kraju.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: natura2000.gdos.gov.pl, stan z dnia 20 listopada 2012 r.