Za projektem głosowało 49 senatorów, 47 było przeciwko, dwóch się wstrzymało. Projekt zgłosiła senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu. Teraz trafi on do Sejmu. Jednocześnie Senat odrzucił uchwaloną przez Sejm ustawę przewidującą zmiany w rozliczaniu prosumentów. Ustawą tą ponownie zajmie się Sejm.
Czytaj też: Senat odrzucił zmiany w rozliczaniu prosumentów energii>>
Jakie propozycje
Senacki projekt przewiduje wprowadzenie definicji elektroprosumenta, elektroprosumenta zbiorowego i elektroprosumenta wirtualnego, oraz agregatora sprzedaży. Zgodnie z definicjami elektroprosument energii odnawialnej to odbiorca wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, mikroinstalacji wyposażonej w magazyn energii lub instalacji magazynującej energię i oddająca energię w dowolnym momencie.
Elektroprosument zbiorowy wytwarza energię w mikro- lub małej instalacji OZE, przyłączonej do jednej sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego lub grupy takich budynków.
Elektroprosument wirtualny energii odnawialnej wytwarza energię w mikro- lub małej instalacji OZE bez względu na lokalizacje, w instalacji OZE przyłączonej do jednej lub wielu sieci dystrybucyjnych w innym miejscu niż miejsce lub miejsca dostarczania energii elektrycznej do odbiorcy.
Agregator sprzedaży zawiera umowę uprawniającą go do reprezentacji elektroprosumentów, np. w relacjach ze sprzedawca oraz operatorem systemu dystrybucyjnego.
Senacki projekt zakłada, że elektroprosument będzie płacił opłaty sieciowe zmienne od energii pobieranej z sieci, i w związku z tym będzie mógł zawierać umowy kompleksowe i rozdzielone.
Rozliczenia energii wprowadzonej i pobranej przez elektroprosumenta z obsługującym go sprzedawcą ma następować w stosunku ilościowym jeden do jednego. Elektroprosument i sprzedawca będą mogli ustalić inne zasady rozliczenia energii.
(PAP/Ret)