Odpowiedź:

W nocy z 26 na 27 października 2013 r. przeszliśmy z czasu letniego na czas zimowy. Osoby, które w tym czasie świadczyły pracę, pracowały o godzinę dłużej. Taką dodatkową pracę należy im zrekompensować.

Uzasadnienie:

Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, który tej nocy miał wykonywać pracę przez 12 godzin, faktycznie świadczył ją przez 13 godzin. Podobnie o jedną godzinę wydłużył się czas pracy pracownika zatrudnionego przez 8 godzin na nocnej zmianie i wykonującego pracę przez 24 godziny.

Ponieważ w powyższych przypadkach przekroczony został obowiązujący pracowników w tym dniu wymiar czasu pracy pracownik, w rzeczywistości świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Za 9, 13 i 25 godzinę pracy pracodawca zobowiązany będzie bądź wypłacić pracownikowi wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek, bądź udzielić czasu wolnego od pracy - zgodnie z art. 1511 lub 1512 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p.

Niezależnie od tego za wszystkie 9 godzin pracy w porze nocnej pracownik otrzymać powinien odrębny dodatek nocny w wysokości 20% stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.