Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495) nie reguluje kwestii związanych z wydawaniem decyzji na zbieranie zużytego sprzętu. Wobec powyższego, zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, w sprawach dotyczących postępowania ze zużytym sprzętem w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy o odpadach. Zgodnie zaś z art. 28 ustawy o odpadach, prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów (w tym i zużytego sprzętu wymaga zezwolenia), z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1, art. 32 ust. 1 oraz art. 33 ust. 1a i 4 ustawy o odpadach. Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania wydaje starosta. Właściwym starostą jest starosta właściwy ze względu na miejsce zbierania odpadów.
Ustawa przewiduje od powyższej reguły pewne wyjątki. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o odpadach, wytwórca odpadów, który prowadzi działalność w zakresie zbierania odpadów, jest zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na prowadzenie tej działalności, jeżeli posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. W takim wypadku wytwórca odpadów we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi jest obowiązany uwzględnić odpowiednio wymagania przewidziane dla wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów. Właściwy organ, wydając pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, uwzględnia wymagania przewidziane dla zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów. Jeżeli miejsce prowadzenia zbierania odpadów przez wytwórcę jest inne niż miejsce wytwarzania odpadów, właściwy organ, wydając pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, zasięga opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwych ze względu na miejsce zbierania odpadów. W takim więc wypadku organem właściwym do wydania zgody na zbieranie zużytego sprzętu może być wojewoda, jeżeli właściwym organem do wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi jest wojewoda, a nie starosta.
Zgodę na zbieranie można również połączyć z zezwoleniem na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Jeżeli więc organem właściwym do wydania takiego zezwolenia będzie wojewoda, a nie starosta, to również zgodę na zbieranie zużytego sprzętu wydaje wojewoda właściwy do wydania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
Należy jednak podkreślić, iż co do zasady zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania zużytego sprzętu wydaje właściwy starosta.
Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów elektronicznych?
Kto wydaje zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów elektronicznych? Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania zużytego sprzętu wydaje starosta.