Odpowiedź: przepisy - choć zabraniają przedsiębiorcy, który zawiesił działalność - uzyskiwania bieżących przychodów z działalności, nie zawierają żadnych sankcji za przekroczenie tego zakazu. W szczególności nie ma tutaj automatycznego uznania, że nastąpiło ponowne podjęcie działalności (jej "odwieszenie"). Jeśli jednak sytuacja taka zdarzać się będzie nagminnie, to wówczas są podstawy do uznania, że samo zawieszenie miało charakter fikcyjny, pozorny.
Uzasadnienie: regulacje prawne określające zawieszenie działalności gospodarczej zawarte są w art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) - dalej u.s.d.g.
Przepisy u.s.d.g. nie definiują samego pojęcia "zawieszenia działalności". Na podstawie wszakże dalszych przepisów art. 14a u.s.d.g. można wysnuć wniosek co do charakteru tego stanu u przedsiębiorcy. Przepis art. 14a ust. 3 u.s.d.g. stanowi, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak więc zawieszenie działalności gospodarczej powinno być pewnym stanem bierności przedsiębiorcy, który nie powinien podejmować w tym czasie aktywnych działań stanowiących wykonywanie działalności.
Przepisy art. 14a ust. 4 u.s.d.g. wskazują na, bądź też precyzują pewne prawa lub obowiązki przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności. W kontekście sytuacji przedstawionej w pytaniu stwierdzić trzeba, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca m.in.:
1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
Sprzedaż towarów w okresie działalności gospodarczej stanowi raczej o osiąganiu bieżących przychodów z działalności. Przepisy pozwalają na sprzedaż środków trwałych i wyposażenia w tym okresie, lecz nie na sprzedaż towarów (zwłaszcza w przypadku gdy zawieszona działalność miała charakter handlowy). Wydaje się także, iż nie można uznać takich działań (sprzedaży towarów, gdy pojawiła się okazja) za czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Są to po prostu bieżące przychody z działalności gospodarczej. Pochodzą bowiem z czynności, których wykonywanie było istotą prowadzonej działalności (o charakterze handlowym).
Fakt faktem - uzyskane przychody (chociaż uzyskane zostały w okresie zawieszenia wykonywania działalności) stanowią przychody z działalności gospodarczej poddane opodatkowaniu (w tym przypadku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Przepisy u.s.d.g. - choć zabraniają przedsiębiorcy, który zawiesił działalność - uzyskiwania bieżących przychodów z działalności, nie zawierają żadnych sankcji za przekroczenie tego zakazu. W szczególności nie ma tutaj automatycznego uznania, że nastąpiło ponowne podjęcie działalności (jej "odwieszenie"). Jeśli jednak sytuacja taka zdarzać się będzie nagminnie, to wówczas są podstawy do uznania, że samo zawieszenie miało charakter fikcyjny, pozorny. Wtedy zaś o swoje upomnieć się może fiskus, ale przede wszystkim ZUS.
Dla formy opodatkowania przychodów, o których mowa (w tym przypadku - ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) nie ma znaczenia to, że sprzedawane towary zostały nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeśli towary te zostały "wciągnięte" do działalności, to przychody z ich sprzedaży stanowią przychody z działalności gospodarczej.
Zawieszenia działalności a sprzedaż towarów
Czy fakt sprzedaży towarów w okresie zawieszenia działalności powoduje automatycznie ponowne jej podjęcie?