Zgodnie z nowymi przepisami kwalifikacje audytorów nie będą musiały być potwierdzane na drodze administracyjnej przed komisją powołaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ponadto audytorzy efektywności energetycznej nie musieliby posiadać wyższego wykształcenia technicznego, jeśli mają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu opracowań technicznych dotyczących efektywności energetycznej. Projekt znosi także obowiązek ubezpieczania się przez audytorów od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonaniem audytu. Według projektodawców nowe regulacje mają zwiększyć dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej, a tym samym doprowadzić do wzrostu konkurencji i obniżki cen na tym rynku.
Projekt wpłynął do Sejmu 5 lipca br., 17 lipca br. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Gospodarki, które odbyło się 29 sierpnia br. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Tomasz Nowak. W związku ze zgłoszeniem kolejnych poprawek projekt trafił ponownie do Komisji Gospodarki.
Źródło: www.sejm.gov.pl
Zasady dostępu do zawodu audytora efektywności energetycznej do poprawy
W czasie zakończonego 14 września posiedzenia Sejmu przeprowadzono drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Projekt zakłada wyeliminowanie przepisów określających wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która ubiega się o wykonywanie zawodu audytora efektywności energetycznej.