Wytyczne stanowią kompendium wiedzy dla władz samorządowych, instytucji naukowych, organizacji pozarządowych oraz obywateli, zawierające informacje i oferujące pomoc jak rozpoznawać rdestowce, jakie narzędzia prawne umożliwiają walkę z tymi gatunkami oraz przede wszystkim jak gatunki te skutecznie zwalczać i ograniczać ich dalsze rozprzestrzenianie się.
W publikacji zaprezentowano wytyczne, pozwalające na podejmowanie efektywnych działań eliminujących lub minimalizujących zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia z rodzaju rdestowiec: rdestowca ostrokończystego Reynoutria japonica, rdestowca sachalińskiego Reynoutria sachalinensis i rdestowca pośredniego Reynoutria × bohemica.
Opracowanie ma stanowić narzędzie wspierające działania na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym, podejmowane w celu skutecznego usunięcia istniejących stanowisk rdestowców oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się tych gatunków na nowe tereny.
Ze względu na zróżnicowanie przyrodnicze oraz niejednolite zagospodarowanie terenu Polski stopień zasiedlenia obszarów przez ww. gatunki nie jest równomierny. Zatem działania mające na celu ich usunięcie ze środowiska przyrodniczego powinny być podejmowane na szczeblach lokalnych.
Publikacja w formacie .pdf dostępna jest pod adresem: www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/52568/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_rdestowcow_na_terenie_Polski.pdf
Źródło: www.gdos.gov.pl, stan z dnia 24 marca 2016 r.