Na ochronę środowiska w Polsce z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono 5,1 mld euro. Realizacja przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodno-ściekowej znacząco wpływa na komfort życia. W nie mniejszym stopniu niż drogi czy lotniska inwestycje te decydują o rzeczywistym postępie cywilizacyjnym. Aby móc żyć w czystym środowisku, cieszyć się zdrowiem i wypoczywać w otoczeniu przyrody, niezbędne jest przestrzeganie wymagań w zakresie ochrony środowiska.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jako Instytucja Wdrażająca Program Infrastruktura i Środowisko na Pomorzu podpisał dotychczas 29 umów o dofinansowanie projektów w ramach POIiŚ.
W ich ramach wybudowanych i zmodernizowanych zostanie 461 km sieci kanalizacji sanitarnej, 84 km sieci wodociągowej, 13 km kanalizacji deszczowej, 12 oczyszczalni ścieków oraz trzy stacje uzdatniania wody.
– Stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oznaczają ochronę tego, co na Pomorzu najcenniejsze: piękna przyrody, czystości wód morskich, szerokich, piaszczystych plaż i rozległych wydm. A to oznacza większą atrakcyjność inwestycyjną i wzrost potencjału rozwojowego całego regionu – powiedział Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego.
Wystawę na Uniwersytecie Gdańskim można oglądać do końca czerwca.
(www.wfosigw.gda.pl)
Wystawa pokazuje jak przez lata zmieniała się jakość wody na Pomorzu
Przed Biblioteką Główną Uniwersytetu Gdańskiego prezentowana jest wystawa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Czysta woda i ochrona brzegów morskich. Jak fundusze unijne zmieniły nasz region?. Ekspozycja ukazuje jak przez lata zmieniała się jakość wody na Pomorzu. Do poprawy jej jakości przyczyniły się m.in. inwestycje współfinansowane ze środków europejskich.