Rynek wynajmu mieszkań jest obok mieszkań i domów na sprzedaż, jedną z najważniejszych gałęzi rynku nieruchomości. Co roku, pod koniec wakacji, głównie z powodu poszukujących stancji studentów, następuje największy ruch w tym segmencie.

Osoby oferujące swoją nieruchomość do wynajęcia, często przywiązane do niej emocjonalnie, chciałyby aby lokatorzy byli najlepszymi z możliwych. Poszukiwania odpowiednich najemców mogą przeciągać się nawet do 6 miesięcy, jeżeli właścicielowi się nie spieszy z wynajmem. Osoby, którym zależy na szybkim wynajmie mogą z kolei odbywać nawet kilkanaście spotkań z potencjalnym kandydatami na dobę.


Kto jest najemcą?

Wiele osób dotychczas myślących o zakupie własnego M, zaczęło mieszkania najmować i czekać na korzystniejszy moment na rynku finansowym. Liczną grupą beneficjentów rynku wynajmu są także studenci, którzy co roku w sierpniu i wrześniu intensywnie poszukują mieszkania na czas roku akademickiego.

Wyniki omawianego badania wskazują, że wśród osób najchętniej poszukujących mieszkania do wynajęcia znajdują się osoby pozostające w związku nieformalnym nie posiadające dzieci.

Blisko 35 proc. odpowiedzi pochodziło od tej grupy respondentów. Najmniejszą grupę osób szukających lokum na rynku najmu, stanowią małżeństwa bez dzieci (6,8 proc.).

Okres wynajmu według właścicieli mieszkań

Osoby, które posiadają mieszkanie do wynajmu deklarują głównie, że chciałyby aby okres wynajmu ich nieruchomości był długi.

Blisko 85 proc. z nich udziela takiej odpowiedzi. Jest to ważna informacja dla przyszłych najemców. Przy założeniach dotyczących najmowej nieruchomości, warto wiedzieć o takich szczegółach, a na pewno o to zapytać. Pozwoli to uniknąć podczas najmu niejasnych sytuacji.

Niespełna 12 proc. ankietowanych właścicieli mieszkań do wynajmu jeszcze nie wie jaki okres najmu byłby dla nich satysfakcjonujący, a tylko 3,4 proc. odpowiedzi dotyczyło osób dla których odpowiedni byłby wynajem krótkoterminowy.

W tym ostatnim przypadku, mieszkania są wynajmowane głównie firmom lub turystom. Są to głównie lokale położone w ścisłych centrach miast lub bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Najczęściej wynajem krótkoterminowy wiąże się z wyższą stawką czynszu.
Właściciele zapytani o określenie długości wynajmowania w miesiącach, blisko 60 proc. uznaje, że wynająć lokal minimum na 12 miesięcy, 14,2 proc. chciałoby, aby okres wynajmu trwał 24 miesiące. Ilość respondentów wskazujących na 36 miesięcy i więcej to blisko 9 proc. Można jednocześnie założyć, że długoterminowość według badanych to minimum 12 miesięcy.

Informacje pochodzą z raportu przygotowanego przez serwis Dom.Gratka.pl: "Raport z rynku wynajmu mieszkań w Polsce 2012".