Właściciele okolicznych posesji zarzucili jednemu z sąsiadów wykonywanie napraw warsztatowych w budynku do tego nie przeznaczonym.
W trakcie kontroli organ nadzoru nie stwierdził zmiany użytkowania budynku.
Organ ustalił, iż właściciel obiektu rzeczywiście dokonuje w nim naprawy samochodów. Naprawa jednak odbywa się nieodpłatnie i dotyczy wyłącznie pojazdów należących do inwestora i firmy dostawczej jego małżonki. Organ uznał, iż budynek nadal pełni charakter gospodarczo – garażowy czyli służy niezawodowemu wykonywaniu prac warsztatowych.
WSA przyznał rację skarżącym sąsiadom. Przypomniał, iż właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany użytkować obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem, co wynika art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm.).
Działalność zmieniająca pierwotne przeznaczenie obiektu budowlanego jest przejawem zmiany sposobu jego użytkowania.
Zdaniem WSA wykonywanie w budynku gospodarczo – garażowym napraw samochodów w postaci wymiany świec, żarówek, paska klinowego czy akumulatora w dostawczych busach przekształca ten budynek w warsztat samochodowy. Natomiast takie przekształcenie legalnie jest dopuszczalne jedynie po przeprowadzeniu procedury zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
Procedura taka wymaga, między innymi, stwierdzenia zgodności lokalizacji warsztatu z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile taki plan obowiązuje dla terenu inwestycji, lub uzyskania decyzji o warunkach zabudowy – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku II z 18 lutego 2014 r., sygn. akt SA/Bk 895/13, nieprawomocny