Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Właściciele działki zawiadomili Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) o nielegalnej budowie wiaty przez ich sąsiadów. Zarzucili usytuowanie tego obiektu w odległości 0, 75 m od ich działki, co ich zdaniem narusza przepisy techniczno-budowlane.
PINB umorzył postępowanie administracyjne uznając, że wiata odpowiada dokonanemu zgłoszeniu. Ponadto wyjaśnił, iż sytuowania wiat na działce budowlanej nie regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.), na które powoływali się skarżący.
Właściciele zaskarżyli decyzję do sądu administarcyjnego.
WSA zwrócił uwagę, iż wybudowany obiekt pełni nie tylko funkcję wiaty przeznaczonej do przechowywania drewna, ale także stanowi zadaszenie nad wejściem do ich budynku mieszkalnego.
W związku z tym do obiektu pełniącego funkcję daszku nad wejściem do budynku mieszkalnego mają zastosowania przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z regulacji tej wynika, iż odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż 1,5 m do okapu, a taką rolę pełni sporne zadaszenie.
Zdaniem sądu należało przyznać rację skarżącym, że usytuowanie zadaszenia – wiaty w odległościach 0,75 m od granicy ich działki narusza warunki techniczno-budowlane.
Jednak z uwagi na wybudowanie obiektu w oparciu o zgłoszenie, w stosunku do którego nie został wniesiony sprzeciw, nie można uznać, że został on wybudowany w warunkach samowoli budowlanej – podkreślił WSA.
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 24 października 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 707/14, nieprawomocny