Rada miasta uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Zmiana objęła między innymi działkę należącą do osób prywatnych, prowadzących na niej działalność gospodarczą.
Współwłaściciele nieruchomości w skardze do sądu administracyjnego, zarzucili, że nie określono w planie parametrów układu komunikacyjnego na terenie przeznaczonym pod budowę drogi publicznej, obejmującym ich działkę.
WSA przyznał rację skarżącym.
Sąd przypomniał, iż rysunek planu jest integralną częścią planu, uszczegóławiającą część tekstową. Ustalenia obu części muszą być ze sobą skorelowane i odczytywane łącznie.
W orzecznictwie przyjmuje się, że jeżeli w planie miejscowym przewiduje się tereny pod drogi tworzące system komunikacji, to obowiązkowo należy określić zasady modernizacji, rozbudowy i budowy tego systemu, w tym ustalić ich parametry zarówno na rysunku planu, jak i w wersji tekstowej.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Określenie parametrów dróg poprzez ich wytyczenie wyłącznie na rysunku planu liniami rozgraniczającymi nie może zostać uznane za wystarczające dla spełnienia wymogu ustalenia parametru drogi.
Rysunek planu nie ma w sposób samodzielny znaczenia normatywnego, a jedynie obrazuje, przedstawia w formie graficznej ustalenia tekstowe, w ten sposób dookreślając je i uzupełniając.
Swoboda planistyczna przysługująca organowi w tym zakresie nie obejmuje możliwości całkowitego pominięcia określenia parametrów dróg w części tekstowej planu – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 23 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 674/15, nieprawomocny