Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Pytanie:
Zakład zamierza wykonać przedsięwzięcie polegające na przeprowadzeniu przez wody powierzchniowe obiektu mostowego – kładki pieszo-rowerowej przystosowanej dodatkowo i przewidzianej do przemieszczania przez pojazdy serwisowe i uprzywilejowane. Odprowadzanie wód opadowych z powierzchni kładki przewidziano jako grawitacyjny spływ wzdłuż osi odwodnienia, skąd wpustami deszczowymi z odpływem pionowym odprowadzane będą bezpośrednio pod obiekt – wprost do rzeki. Czy przedmiotowe wody opadowe należy traktować jako ścieki, których wprowadzanie do wód wymaga pozwolenia wodnoprawnego? Czy zakończenia wyżej wymienionych wpustów pionowych należy traktować jako wyloty wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych?
Odpowiedź:
Na podstawie skrótowych informacji na temat zastosowanego w tym przypadku systemu zbierania i odprowadzania wód opadowych trudno zająć jednoznaczne stanowisko.
Kwalifikacje wód opadowych odprowadzanych z powierzchni utwardzonych (przykładowo wymienionych w tym przepisie) rozstrzyga jednoznacznie definicja zawarta w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod.
Zgodnie z tą definicją wody opadowe, które zostaną zebrane z powierzchni utwardzonych w sposób zorganizowany (za pomocą otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacyjnych), są kwalifikowane jako ścieki. W myśl art. 37 pkt 2 pr. wod. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, wykraczające poza powszechne lub zwykłe korzystanie z wód, jest zaliczane do korzystania szczególnego, które wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego określonego w art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod.
Odnosząc powyższe wyjaśnienia do analizowanego przypadku, mam wątpliwości co do kwestii istnienia tu obowiązku posiadania ww. pozwolenia.
Wprawdzie należy przypuszczać, że opisywany obiekt mostowy pokryty jest nawierzchnią szczelną. Jednak dalszy sposób postępowania z wodami opadowymi pochodzącymi z tej powierzchni wskazuje na to, że nie zastosowano tu specjalnego systemu kanalizacyjnego dla zbierania tych wód. Odwodnienie nawierzchni tego obiektu polega bowiem na ukierunkowanym, grawitacyjnym spływie tych wód.
Wydaje się zatem, że nie zostały spełnione tu przesłanki do kwalifikowania ww. wód do kategorii ścieków opadowych. Natomiast opisane wpusty postrzegałabym jednak jako urządzenia wodne, gdyż służą one do wprowadzania wód opadowych do rzeki. W rozumieniu przepisów art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. f pr. wod. urządzeniami wodnymi są wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód lub urządzeń wodnych oraz wyloty urządzeń służące do wprowadzania wody do wód lub urządzeń wodnych.
Jest to jedynie mój pogląd, ocena tego przypadku oraz ostateczna decyzja pozostaje w gestii właściwego organu, który będzie w przyszłości prowadził postępowanie administracyjne regulujące kwestie odwodnienia opisanego przedsięwzięcia.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.