Odpowiedź
Wniosek o pozwolenie na budowę powinien spełniać wymagania określone w aktualnie obowiązujących przepisach, przede wszystkim wymagania wskazane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. Nr 120, poz. 1127 z późn. zm.).
Uzasadnienie
Zmieniony wzór wniosku o pozwolenie na budowę określony został w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 7 sierpnia 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1013). Strona pierwsza wniosku o pozwolenie na budowę zawiera oznaczenie inwestora oraz pełnomocnika. Inwestorem może być osoba fizyczna lub osoba prawna. W przypadku spółki cywilnej inwestorem mogą być wyłącznie wspólnicy spółki cywilnej z uwagi na okoliczność, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawej.
Pełnomocnikiem inwestora może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Do wniosku należy dołączyć dokument pełnomocnictwa oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej, jeśli jest ona wymagana (nie ma obowiązku uiszczania opłaty skarbowej w przypadku, gdy pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu).
Strona druga i trzecia wniosku o pozwolenie na budowę zawiera określenie zamierzenia budowlanego oraz załączników do wniosku o pozwolenie na budowę – budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Inwestor powinien określić rodzaj zamierzania budowlanego, stawiając znak X we właściwym polu. Jeśli planowane roboty budowlane będą obejmowały np. rozbudowę i nadbudowę istniejącego obiektu budowlanego/istniejących obiektów budowlanych należy zaznaczyć dwa odpowiednie pola. Załączniki do wniosku o pozwolenie na budowę podzielone zostały na dwie grupy. Wnioskodawca stawiając znak X potwierdza, że przedkłada konkretny dokument. Jako obligatoryjne załączniki wskazano cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością.
Do fakultatywnych załączników wynikających z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., które wnioskodawca powinien dołączyć (w zależności od okoliczności sprawy) należą:
1) decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która jest wymagana, gdy brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie objętym planowaną inwestycją.
2) postanowienie o uzgodnieniu projektowanych rozwiązań z organem administracji architektoniczno-budowlanej, jest wymagane tylko w przypadkach określonych w art. 33 ust. 2 pkt 4 pr. bud.
3) dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 6 lit. a lub b pr. bud. wymagane są w przypadku obiektów budowlanych ogrzewanych, szczegółowo opisanych w art. 33 ust. 2 pkt 6 pr. bud.
4) specjalistyczna opinia, o której mowa w art. 33 ust. 3 pkt 2 pr. bud.
5) pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków jest potrzebne w przypadku prowadzenia robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
6) zgoda wojewody jest wymagana dla budowy obiektu budowlanego, tymczasowego obiektu budowlanego i urządzenia budowlanego na obszarze Pomnika Zagłady lub jego strefy ochronnej w rozumieniu ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.
Do fakultatywnych załączników wynikających z przepisów szczególnych należą:
7) decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest konieczna w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
8) decyzja o zezwoleniu właściwego zarządcy drogi o lokalizacji w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń jest niezbędna dla obiektów lub urządzeń zlokalizowanych w pasie drogowym, które niezwiązane są z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.
9) decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji gruntów rolnych lub gruntów leśnych — wymagana jest w przypadkach wskazanych w art. 11 ust. 1-3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205 z późn. zm.).
10) zgoda na przebudowę lub remont istniejących w pasie drogowym obiektów budowlanych i urządzeń wymagana jest dla przebudowy lub remontu istniejących w pasie drogowym obiektów budowlanych i urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową lub obsługą ruchu, które nie powodują zagrożenia i utrudnień ruchu drogowego i nie zakłócają wykonywania zadań zarządu drogi.
11) zgoda na usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze jest konieczna dla obiektów budowlanych umieszczanych w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni mniejszej niż określona w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 260 z późn. zm.)
Strony czwarta i piąta wniosku określają rodzaje załączników do wniosku o pozwolenie na budowę w przypadku pozostałych inwestycji. Do typowych załączników (innych niż w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego) należą:
12) pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 934), które wymagane jest dla wznoszenia i wykorzystywania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich.
13) decyzja o udzieleniu zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wymagana jest w przypadku budowy gazociągu bezpośredniego (gazociąg, który został zbudowany w celu bezpośredniego dostarczania paliw gazowych do instalacji odbiorcy z pominięciem systemu gazowego) lub linii bezpośredniej (linii elektroenergetycznej łączącej wydzieloną jednostkę wytwarzania energii elektrycznej bezpośrednio z odbiorcą lub linię elektroenergetyczną łączącą jednostkę wytwarzania energii elektrycznej przedsiębiorstwa energetycznego z instalacjami należącymi do tego przedsiębiorstwa albo instalacjami należącymi do przedsiębiorstw od niego zależnych).
14) zezwolenie na budowę obiektów jądrowych (elektrownia jądrowa, reaktor badawczy, zakład wzbogacania izotopowego, zakład wytwarzania paliwa jądrowego, zakład przerobu wypalonego paliwa jądrowego, przechowalnik wypalonego paliwa jądrowego, a także bezpośrednio związany z którymkolwiek z tych obiektów i znajdujący się na jego terenie obiekt służący do przechowywania odpadów promieniotwórczych).
15) decyzja regionalnego dyrektora ochrony środowiska ustalająca warunki prowadzenia robót wymagana jest w przypadkach wskazanych w art. 118 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.).
16) zezwolenie zarządcy drogi jest konieczne w przypadku budowy lub przebudowy zjazdu (połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej).
17) zgoda na umieszczenie urządzenia liniowego jest wymagana w przypadku urządzeń liniowych takich jak linie energetyczne, telekomunikacyjne, rurociągi, taśmociągi, wzdłuż pasów drogowych, poza terenem zabudowy, usytuowanych w odległości mniejszej niż 5 m od granicy pasa drogowego.
Wstępna ocena organu administracji architektoniczno-budowlanej, co do elementów formalnych złożonej dokumentacji, znajduje wyraz w tabeli dotyczącej sprawdzenia kompletności wniosku o pozwolenie na budowę.